avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Activitate ekcstsy

Activitate ekcstsy

Răspuns la discuția Poprire
Acum mai nou am aflat ca nu s-a platit catre executor nici o transa din ceea ce mi s-a oprit din salariu. Pot renunta la executarea silita a masinii daca fac inca un acord de plata? Va multumesc
Discuție Poprire
Buna ziua, in urma unui credit la banca neplatit, dosarul meu a fost dat la un executor judecatoresc. Am facut un acord de plata cu acesta, care nu am putut sa il respect din cauza angajatorului care nu isi mai respecta termenul de plata al salariului. Mi-a fost instaurata o poprire pe salar, am fost instiintat de angajator de acest lucru si de acum 2 luni mi s-a oprit 30 % din venit. Astazi am primit o foaie de la executor prin care ma insiinteaza ca imi vor confisca autoturismul proprietate personala, un golf 3 din 1995 fara taxa de inmatriculare platita (stiu pentru ca am incercat sa o vand este 4300 euro taxa ), care este intr-o stare cam deplorabila dar merge. intrebarea mea este, daca mi-a fost instaurata poprirea pe salariu mai au dreptul si sa-mi puna sechestru pe masina? Cum pot afla daca angajatorul si-a respectat obligatia de plata care o are fata de executor? Ma voi vineri la executor pentru a incerca o discutie amiabila. Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu Casatorie
Va multumesc mult!!
Buna ziua, pe data de 15 august 2015 voi avea cununia religioasa si nunta propriu-zisa (mire, mireasa, sedinta foto restaurant etc...). Mentionez ca starea civila am facut-o cu un an inainte, si nu am beneficiat de cele 5 zile de concediu care se dau. Acum le pot cere? Ce act doveditor pot duce in cazul in care trebuie sa justific cererea zilelor . Va multumesc
Creditul este luat in nume propriu iar apartamentul a fost folosit doar ca sediul pentru firma nou deschisa (camera 1 dupa cum scrie pe certificatul de inregistrare). Deci in cazul in care doar masina este pe numele meu, aceasta o pot pierde. In cazul in care reusesc sa o trec pe numele sotiei? O pot "salva"? Sau devine bun comun?
In eventualitatea in care as putea sa imi pierd masina (cu toate ca este vai de capul ei dar e masina), as putea sa o trec pe numele sotiei? Prin contract de vanzare-cumparare sau exista alta metoda ?
Va multumesc
Buna ziua, astazi am primit o executare silita pentru un credit contractat in anul 2010, in valoare de 8200 de lei. Suma totala care dupa ceea ce scrie in somatie ar trebui sa o platesc in termen de o zi, este de 9400 de lei.
Pe numele meu figurez doar cu un autovehicul marca VW golf 3 din 1995 in stare teoretica functionala.
In urma cu 2 ani am dechis un S.R.L. dar nu am reusit sa il duc prea departe. Dupa 6 luni am incetat activitatea dar nu am reusit sa suspend sau sa desfiintez societatea. Venituri nu am inregistrate pe firma de cand am incetat activitatea. Momentan lucrez part time cu salariul de 400 de lei.
De locuit locuiesc in apartamentul care este trecut pe numele parintilor,si care este si sediul firmei pe care am deschis-o iar unele bunuri de aici sunt pe numele meu.
Intrebari:
Pot sa imi pierd masina?
Pot fi confiscate bunurile din casa?
in ceea ce priveste firma, daca nu am nici un venit inregistrat, ce se intampla cu ea.
Risc ceva ca apartamentul reprezinta sediul firmei?
In termen de 3 zile trebuie sa ma duc la sediul executorului pentru a da o declaratie privind veniturile si bunurile care le detin.
Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Pot da drumu la activitate?
Ieri am sunat la primarie sa intreb daca dosarul este complet si mi-au spus ca mai trebuie sa aduc 2 acte care nu erau puse la dosar si am intrebat-o pe respectiva daca pot da drumu la activitate inainte sa imi iasa actele si a spus ca nu e nici o problema, in cazul unui control sa le dau numarul de inregistrare de la primarie precum ca am depus documentatia necesara pentru autorizatia de functionare. Nu stiu ce sa mai fac. 3 saptamani este o perioada mult prea mare si pierd prea multi bani. Investesc dar nu iese nimic.
Buna ziua, mi-am infiintat o firma care va functiona ca si magazin alimentar. Am fost saptamana trecuta la primarie pentru obtinerea autorizatiei de functionare si mi-au spus ca dureaza 3 saptamani pana ce mi se elibereaza. Pot da drumu la activitate in acest timp? Sau fara foaia propriu-zisa nu am cum sa fac acest lucru? Mentionez ca mi s-a dat o hartiuta cu un numar de inregistrare de la primarie. In cursul zilei de astazi trebuie sa imi vina si cei de la DSV in control deci oarecum de ei am scapat.
Va multumesc pentru ajutor