avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate manuela10

Activitate manuela10

Răspuns la discuția pensie de urmas
multumesc pentru raspuns. In cazul in care as renunta la pensie,ce valoare ar avea pensia de urmas?
Discuție pensie de urmas
Buna seara. Sunt pensionara de limita de varsta cu o pensie de 1215 lei. Sotul meu a decedat fiind si el pensionar de limita de varsta. Am fost casatoriti 42 de ani.
As dori sa va intreb daca in urma decesului sotului pot solicita pensie de urmas?
E un cerc vicios pe durata nedeterminata se pare...e ceva similar cu un film de groaza,cu deosebirea ca in aceste cazuri nu intervine un super-erou pentru a "face lumina"
D-nele de la Protectia copilului mi-au spus in luna octombrie ca a aparut o modificare la lege, conform careia nu se mai face executarea silita a copilului.Acum la intrarea in vigoare a NCPC se prevede din nou
Eu intr-adevar am o problema cu institutiile si in special cu angajatii acestora numiti in functii...d-na de la protectia copilului,in timp ce imi solicita diferite date pt dosar conversa pe messenger,altele doua din birou povesteau despre moda,dar directorul institutiei sustine ca nu are personal suficient.Am petrecut mai mult de o ora acolo si m-am simtit penibil.Ce asteptari mai pot avea cu privire la ancheta lor?!
Toata legislatia citata mi se pare infricosatoare.
Pot eu sa povestesc fiului meu ca tatal lui este super-erou cand a constatat pe pielea lui ca este o bruta.Cand l-am convins cu greu sa acctepte intalnirea promitandu-i in schimb jucaria mult dorita,a venit plangand acasa insotit de "tatal lui iubitor" care de fata cu el mi-a facut scandal.Si cum taticul are obiceiul sa gesticuleze vehement la cativa cm de obrazul meu,copilul a crezut ca vrea sa ma loveasca si s-a bagat intre noi.Totusi am fost sfatuita sa disculp gestul tatalui si sa-i explic ca adultii uneori pot fi suparati sau nervosi,si el sa nu fie ingrijorat deoarece noi il iubim si pana la urma doar asta conteaza...si se insista in continuare pe incurajarea copilului de a mentine ralatii cu tatal lui intrucat este necesar pt dezvoltarea lui armonioasa sa relationeze cu taticul.
Si daca debitorul nu are bani sa plateasca sumele fixate??? daca salariul ei este de 1000 de lei...ce se intampla?
Ma deranjeaza in special faptul ca cele mentionate de ea sunt minciuni in proportie de 90%. Daca un strain se ia dupa spusele ei,atunci concluzioneaza faptul ca fiul meu este foarte dezechilibrat emotional si izolat.Ceea ce vrea stimata doamna sa sublinieze este faptul ca fiul meu este traumatizat datorita divortului si "dezinteresului" meu in ceea ce-l priveste. Concluziile referitoare la persoana mea sunt la fel de rautacioase intrucat afirma ca folosesc copilul ca si "moneda de schimb pt a beneficia de foloase financiare",ca tatal a insistat sa ne impacam dar eu nu am dorit deoare am o alta relatie,datorita careia imi neglijez copilul. Dar culmea este ca fostul sot mi-a marturisit la nervi ca el i-a dictat toate mizeriile din acea fisa pt ca si-a fixat un tel cu astasi mi-a spus ca d-na psiholog stie ca nu-i ramane datoare. Conversatia am inregistrat-o dar nu cred ca o pot folosi in instanta.
Copilul are cursuri pana la ora 12,dar ramane cu clasa pana la ora 15...este o clasa cu program pana dupa-masa. Fiul meu era in clasa I-a cand i s-au facut consilierile si nu a realizat la primele 2 sedinte ca nu face parte din programa scolara. Mi-a povestit abia dupa cele 2 sedinte ca el este luat dupa ora 12 si in timp ce i se solicita sa deseneze ceva,este chestionat despre aspecte referitoare la persoana mea. Am sunat-o pe psiholoaga si am intrebat-o daca fiul meu este singurul care trebuie sa frecventeze aceste sedinte si a mintit afirmand ca face evaluarea tuturor copiiilor din clasa intaia. Am transmis apoi refuzul meu privind consiliera prin invatatoarea copilului,dar psiholoaga a devenit foarte agitata afirmand ca tatal are dreptul sa solicite acest lucru intrucat are aceleasi drepturi ca si mine.
Mentionez faptul ca autoritatea parinteasca este comuna,divortul a fost pronuntat cu un an in urma. Nu s-a stabilit insa un program de vizitare,psiholoaga afirmand in fisa de evaluare ca este vina mea ca nu am stabilit un "program de legaturi personale cu tatal copilului"
Psiholoaga autorizata la care duceam copilul benevol,nu i-a facut evaluare deoarece s-a speriat de renumele taticului considerand ca acesta ar putea-o da in judecata deoarece nu si-a dat acordul in scris cu privire la consiliere. Psihoterapeutul inca nu a facut o evaluare pt ca s-a blocat la noi,parintii...Are o singura evaluare facuta de psihologul scolar care este amica taticului,evaluare in care imi sunt aduse acuzatii pe 3 foi A4 si din care reiese ca tata este numai miere iar eu sunt dezinteresata in ceea ce priveste copilul. In schimb eu nu am stiut de aceasta evaluare si nici nu mi-am dat acordul pt consilierile in cadrul scolii,dar d-na mi-a intors vorba spunandu-mi ca a solicitat tata. M-am gandit sa formulez o reclamatie la Consiliul psihologilor dar d-na "numita" psiholog nu este membra, astfel ca nu stiu ce asteptari pot avea.
M-as opune consilierii actuale dar a fost recomandarea Prot. copilului si din acest motiv am retineri.
La Protectia copilului mi s-a spus ca nu au personal suficient pt a se ocupa de aceste cazuri,ei putand face doar o evaluare nu si consiliere. Au spus ca vor recomanda in scris 3 psihoterapeuti si putem opta pt unul din ei. Taticul a cerut ca acesta sa fie de sex masculin deoare in urma discutiilor purtate cu d-nele de la Prot. copilului a considerat ca este discriminat. Totusi in scris nu a fost mentionat nici un nume,am fost sunata de d-na as. social si mi-a dat nr-ul de telefon al psihoterapeutului ales de fostul sot. Ciudat,nu? :( Problema este ca aceste sedinte sunt cam costisitoare si in plus de asta sunt la distanta pt ca in orasul nostru sunt doar psihoterapeuti de sex feminin. In plus de asta copilul plange cand trebuie sa mergem,este obosit si stresat de fiecare data. In curs de 1 an,acesta este al patrulea psiholog care il "ancheteaza". Daca ma sustrag,in mod sigur instanta nu ma va privi cu ochi buni si procesul se apropie.