Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... NCPC cu privire la autoritatea parinteasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

NCPC cu privire la autoritatea parinteasca

Buna seara. Va rog sa ma informati daca NCPC contine modificari in ceea ce priveste minorul in urma divortului.As dori sa stiu daca se prevede executarea silita a minorului in cazul in care acesta nu doreste sa mearga la parintele nerezident. Va multumesc frumos
Art. 898 - 902 NCPC
Se poate proceda la executarea silita la fel ca pe vechea lege sub acest aspect neexistand deosebiri sub aspect juridic.
Practic vechia procedura nu avea referire directa la executarea "minorului".
Multumesc pt raspunsuri. Practic pot umbla cu copilul la psihoterapii pana ne vine rau, deoarece acesta nu doreste sa se intalneasca cu tatal lui si pe deasupra mai pot fi si amendata de autoritati. Cam asa se pune problema?
As mai dori sa lansez o intrebare tot referitoare la NCPC... se prevede folosirea in instanta a inregistrarilor video,audio si sms?
Draga Manuela,
Mie mi se par mai bune reglementarile din NCPC decat cele anterioare, care nu faceau diferenta intre cazurile obligatiei de "a face".
Citeste cu atentie articolele indicate, este clar ca daca copilul refuza, se face consiliere psihologica(bineinteles, asta inseamna deplasarea mamei cu copilul la protectia Copilului, intalniri cu tata, etc.)
Daca minorul refuza in continuare, se propune in instanta schimbarea programului initial.
Parerea mea este ca totusi, este o cale cat de cat rezonabila de rezolvare a situatiei.