avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate lilidi71

Activitate lilidi71

Locuiesc in Statele Unite din Februarie 2008. Am intrat cu viza de turist, m-am casatorit in Iunie 2008 si am obtinut rezidenta permanenta in Aprilie 2009. Am o casa in Romania inchiriata incepind cu Octombrie 2007, venit la care platesc impozit pe venit tot in Romania. M-am trezit dupa ani de zile cu un Aviz de plata de 26000 RON din partea CNAS reprezentind citez "CASS obigatorii persoane fizice" ( 15000 este suma de plata restul de 9000 sunt penalitati). Cum pot contesta aceasta suma ? Cum am devenit asigurat caci nu am semnat nici un contract cu CNAS? De ce nu s-a deranjat CNAS ani de zile sa-mi trimita un ordin de plata? Are ANAF dreptul de a divulga informatii financiare catre alta institutie a statului fara abrobarea individuala a cetateanului? Sunt indignata de ceea ce se intimpla intrucit mi-am platit la timp doate datoriile catre stat. Angajatii de la ghiseu sunt deosebit de nepoliticosi si nimeni nu se deranjeaza sa dea o informatie corect. Poate cineva sa-mi spuna ce pot sa fac in aceasta situatie?
Iti sugerez sa mergi la Administratia Financiara unde ai intregistart contractul de inchiriere sa ceri avizul de plata al CNAS. Eu am avut surpiza sa primesc un aviz de ordinul zecilor de mii de roni. O sa incerc sa rezolv problema pe cale administrativa intrucit sunt plecata din Romania din 2008 iar CNAS m-a facut asigurata fara sa semnez nici un act sau sa primesc vreo instiintare de plata.