avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate mat69

Activitate mat69

Discuție plangere penala
buna seara din nou deci in ianuarie anul trecut mi sa stabilit o pensie alimentara pentru baiat care este student de 100 euro intrucat eu nu lucram si sa luat salariul minim pe economie din italia unde stau. Eu am trimis in fiecare luna 30 euro intrucat nu am putut mai mult deoarece nu lucrez dar baiatul a facut o plangere penala pentru abandon de familie si neplata cu rea credinta ce se poate intampla. va multumesc
buna seara as dori ca cineva sa ma ajute sa fac o cerere de micsorare a pensiei alimentare intrucat pana acum nu am avut serviciu si mi sa stabilit 100 euro lund in considerare munimul pe economie din italia unde stau acum am serviciu dar eu nu castig minimul pe economie ci numai 272 euro deci nu pot plati 100 euro. va multumesc
Răspuns la discuția Prescriptia raspunderii penale
deci sa ma explic eu am avut de platit pensia alimentara din 1994 si pana la majoratul copilului. acum el are 21 ani . in ianuarie m-a dat in judecata pentru intretinere pentru ca este student sa terminat procesul eu am inceput sa-i trimit bani dar in 10 august anul acesta mi-a facut plangere de urmarire penala la politie pentru plata pensiei din 1994 si pana acum mentionez ca pe sentinza din ianuarie scrie ca eu trebuie sa-i platesc pensia din ianuarie anul acesta si nu din urma. ce se poate intampla daca a facut plangere penala?
Răspuns la discuția Prescriptia raspunderii penale
nu exista nici o condamna dar mi s-a facut plangere de urmarire penala la politie pentru plata pensiei alimentare din 1994 care este deja prescrisa stiu ca civil este de 3 ani dar penal nu stiu
care este timpul de prescriptie penala?
Răspuns la discuția pensie alimentara
cererea noua nu mentioneaza ca trebuie sa-i dau din urma si doar din ianuarie 2012
Răspuns la discuția pensie alimentara
d-na miruna eu nu sunt lamurita eu am fost obligata dupa divort in 1994 sa platesc pensie alimentara 9000 lei pana la majoratul copilului eu am inceput in 1994 sa platesc dar taicasau nu ridica bani a zis ca nu are nevoie de bani mei si m-a amenintat ca ma omoara daca ma apropi de copil.Tatal copilului i-a spus ca eu sunt moarta. Acum doi ani am reusit sa i-au legatura cu copilul pe facebook i-am esplicat situatia de atunci chiar si taicasau s-a aratat mai maleabil dar a fost doar interesul. eu am inceput sa ajut copilul cu bani a fost la mine in italia a stat 6 luni eu am fost in romania de 2 ori in doua cuvinte intr-un an am cheltuit cu copilul aproape 5000 euro dar am avut discutii cu tatal lui si a influentat copilul impotriva mea. Copilu are acum 21 ani este la facultate de 1 an si anul acesta m-a dat in judecata pentru pensie de intretinere in ianuarie s-a stabilit 100 de euro din ianuarie si pana la 26 ani dar eu am facut recurs cxare s-a respins in septembrie. Acum am primit o scrisoare de la politie facuta de fiiul meu o p,langere penala pentru abandon de familie si ca vrea bani din 1994 si pana martie anul acesta 16.900 lei, Intrebarea mea este mai are dreptul la bani din 1994? si ce poate sa faca din punct de vedere legal? eu pot sa demonstrez ca i-am trimis bani si ce i-am cumparat sistem audio si calculator si ca i-am trimis bani. Pe 25.10.2012 am audienta la postul de politie unde a facut plangerea. Va multumesc
fiiul meu in varsta de 21 ani a facut plangere penala la politie pentru neplata pensiei alimentare di 1994 pana martie 2012. In ianuarie acestui an m-a dat in judecata pentru pensie alimentara intrucat este la facultate si asta am inteles intrebarea mea este eu de cand trebuie sa-i platesc pensie alimentara din 1994 sau din ianuarie decand a deschis actiunea mentionez ca decand a terminat liceul a stat acasa pana anul trecut in septembrie cand sa inscris la facultate. va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
deci in ianuarie a deschis actiunea pentru pensie de intretinere sa terminat procesul in iunie eu am facut recurs care mi la respins acum in 21 septembrie deci eu nu am trimis din ianuarie ca am asteptat sa vad ce fac cu recursul sunt acoperita din punct de vedere legal?
Răspuns la discuția pensie alimentara
am platit dar el nu ridica bani si imi veneau inapoi si mi-a zis ca nu are nevoie de bani mei dar acum cxand stie ca eu sunt in italia vrea milioane ca un parinte doar asta este pentru copii o sursa de bani cel putin in cazul meu dar eu anul trecut am cheltuit pentru el 5000 euro acum nu mai am de unde