avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate atomatom

Activitate atomatom

Buna ziua

Care este situatia juridica in Cartea Funciara a unei case intabulate fara numar?

Va multumesc
Răspuns la discuția situatie juridica imobil
Multumesc frumos. Eu nu inteleg de ce nu este intabulata casa, ci este intabulata adapost.Asta este nelamurirea mea, dar cred ca cel mai sigur voi obtine relatii de la Primarie.
Răspuns la discuția situatie juridica imobil
Multumesc pentru raspuns, dar noi nu dorim sa demolam, ne intereseaza daca Primaria ne poate demola cladirea considerand-o ilegala.
Buna ziua

Dorim sa achizitionam o casa, care in CF este inregistrata astfel adapost compus din bucatarie x mp, baie x mp, 2 camere x mp, camara x mp, pivnita x mp, hol x mp etc( sunt inscrise in CF toate spatiile cu denumire si dimensiune).
Terenul este intravilan, dar nu ne-am uitat cu ce destinatie.
Pe aceast imobil cu terenul aferent, s-au efectuat tranzactii de vanzare- cumparare in decembrie 2012.
Ne intereseaza daca acest imobil conform legislatiei in vigoare ar putea fi demolat, tinand cont de faptul ca toate aceste inscrisuri exista in CF.

Va multumesc
OK, cu asta o sa incep.
Am deja ortofotoplanul, maine o sa ma duc sa depun cererea pentru certificatul de urbanism.
Multumesc
In extrasul de carte funciara este specificat pentru acest teren:
Categorie de folosinta: curte constructii
Suprafata: ...
Observatii: loc de casa

Sunt persoana fizica si doresc sa construiesc o casa pe aceasta parcela.

Arhitecta de la primarie mi-a comunicat ca nu pot construi nimic pe el, nici macar o casa de vacanta (!?)

Terenul se afla in intravilanul localitatii respective.