Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... situatie juridica imobil
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

situatie juridica imobil

Buna ziua

Dorim sa achizitionam o casa, care in CF este inregistrata astfel adapost compus din bucatarie x mp, baie x mp, 2 camere x mp, camara x mp, pivnita x mp, hol x mp etc( sunt inscrise in CF toate spatiile cu denumire si dimensiune).
Terenul este intravilan, dar nu ne-am uitat cu ce destinatie.
Pe aceast imobil cu terenul aferent, s-au efectuat tranzactii de vanzare- cumparare in decembrie 2012.
Ne intereseaza daca acest imobil conform legislatiei in vigoare ar putea fi demolat, tinand cont de faptul ca toate aceste inscrisuri exista in CF.

Va multumesc
Din moment ce il veti cumpara, puteti sa demolati constructiile dupa, in baza unei autorizari de desfiintare a constructiilor obtinuta de la Primarie.
Multumesc pentru raspuns, dar noi nu dorim sa demolam, ne intereseaza daca Primaria ne poate demola cladirea considerand-o ilegala.
Din moment ce ea este intabulata inseamna ca exista acte pt ea.cereti documentatia la Cartea Funciara sa vedeti ce acte exista.
Multumesc frumos. Eu nu inteleg de ce nu este intabulata casa, ci este intabulata adapost.Asta este nelamurirea mea, dar cred ca cel mai sigur voi obtine relatii de la Primarie.
atomatom, utilizator