Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Am un contract de intretinere incheiat in 1993 care cuprinde ; casa compusa din 2 camere, hol si camara, bucatarie de vara, sura cu 2 grajdiuri, curte si gradina in suprafata de 250mp. Inafara de acele prevazute in contract mai exista o camera cu pridvor lipita de casa si o camera, hol si baie lipite de bucataria de vara construite ulterior incheierii contractului iar in Titlu de proprietate emis pe numele tatalui figureaza 700 mp curte si 500mp gradina. Nici unul din imobile nu are CF. iar proprietar. Pot solita intabularea imobililelor in baza contractului daca tata a decededat in 2008 si mama care a lucuit acolo in 2015, eu locuind in alta localitate si mai am un frate. Poate fratele sa ceara la succesiune si imobilele ce nu sunt in contracr.
Cea mai buna varianta a clarificarii cazului dvs. e sa va prezentati cu acel contract la un specialist, sa vada exact ce prevede, altfel ne aflam in treaba cu sfaturile juridice.
Contractul prevede doar casa compusa din 2 camere, hol si camara, bucatarie de vara, sura cu 2 grajdiuri, curte si gradina in suprafata de 250mp.