avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate ecvadan

Activitate ecvadan

Discuție Demisie
Buna ziua,
m-as bucura daca mi-ar raspunde cineva, pana acum m-am confruntat cu cateva nelamuriri si am intrebat pe forum insa nu am primit nici un raspuns, sper ca de data asta sa am mai mult noroc.
Am citi pe forum multe despre demisia fara preaviz insa nu am gasit cum procedez eu ca reprezentant al unui agajator pe parte de resurse umane daca un angajat si-a dat demisia iar administratorul nu i-a acceptat sa fie fara preaviz insa angajatul nu mai vine la lucru si nici nu mai raspunde la telefon?
Multumesc.
Buna ziua,
va rog daca puteti sa ma lamuriti ce trebuie sa fac in cazul unul coleg care are decizie de pensionare, doreste sa mai lucreze pana la sfarsitul anului dar vrea sa figureze ca pensionar sa nu i se mai retina somajul. Se poate face un act aditional la contract (daca da, as vrea sa stiu si ce trebuie sa contina acel act aditional) sau trebuie sa-i fac incetarea contractului in baza deciziei si apoi sa inchei un alt contract de munca ?
Multumesc.
Discuție pontaj soferi
Buna ziua,
lucrez intr-o firma unde avem 3 soferi pe distributie doresc sa stiu cum se face pontajul pentru ei avand in vedere ca sunt zile in care nu au iesiri si zile in care iesirile lor dureaza mai mault decat programul de 8 ore.
Multumesc
Buna ziua
va rog sa-mi spuneti daca se pot plati ore suplimentare in delegatie, mentionez ca se plateste diurna, daca se poate as avea nevoie si de suportul legal.
Multumesc