avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate mire1968

Activitate mire1968

Am divortat de comun acord , prin notar de sotul meu . Am stabilit de comun acord o pensie alimentara de 1000 RON. Sotul meu are o poprire pe salariu la o banca si societatea la care lucreza nu vrea sa recunoasca divortul la notar si suma pensiei alimentare , motivins ca pentru ei este mai important sa vireze banii la banca unde are rata decit pensia alimentara , avind in vedere ca pensia este mare ca suma . Juristul companiei mi-a spus ca numai cu executare silita pot sa cer oprirea pensiei alimentare si virarea ei catre copil . Este legal sa procedeze asa ? si cam cit ma mai costa actele pentru executarea silita la executor ? Multumesc anticipat pentru raspuns .
Multumesc pt raspuns .
Mai am o intrebare va rog. Dupa cit timp se prescrie datoria si cum se calculeaza termenul de prescriere .
In urma unui credit garantat cu ipoteca din cauza mai multor motive , nu am mai reusit sa platim ratele si apartamentul a fost vindut la licitatie cu o suma mult mai mica fata de valoarea imprumutului. Timp de aproape 3 ani nici un semn de la banca in legatura cu suma ramasa neachitata. In urma cu citeva zile am primit o sentinta judecatoreasca definitiva in care ni se comunica ca se va opri suma restanta integral . Intrebarea mea este in ce procent se face poprirea , avind in vedere ca noi eu si sotul suntem imprumutant si codebitor , avem 2 copii , stam in chirie , si mai avem inca o rata la banca in valoare de 150 de eur.Cum se calculeaza procentul de oprire din salariu ? Si poprirea se face la amindoi sau numai la titularul imprumutului ?