Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa scoaterea la licitatie a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa scoaterea la licitatie a apartamentului.

In urma unui credit garantat cu ipoteca din cauza mai multor motive , nu am mai reusit sa platim ratele si apartamentul a fost vindut la licitatie cu o suma mult mai mica fata de valoarea imprumutului. Timp de aproape 3 ani nici un semn de la banca in legatura cu suma ramasa neachitata. In urma cu citeva zile am primit o sentinta judecatoreasca definitiva in care ni se comunica ca se va opri suma restanta integral . Intrebarea mea este in ce procent se face poprirea , avind in vedere ca noi eu si sotul suntem imprumutant si codebitor , avem 2 copii , stam in chirie , si mai avem inca o rata la banca in valoare de 150 de eur.Cum se calculeaza procentul de oprire din salariu ? Si poprirea se face la amindoi sau numai la titularul imprumutului ?

se calculeaza la venitul net platit de catre angajator si se popreste in limita 1/3. din restul de 2/3 ramas din salariu va achitati restul cheltuielilor familiale si rata la banca.
poprirea se face ptr fiecare debitor in parte (imprumutat, codebitor, girant, etc) si in aceeasi limita de 1/3 din salariul debitorului
Multumesc pt raspuns .
Mai am o intrebare va rog. Dupa cit timp se prescrie datoria si cum se calculeaza termenul de prescriere .
gi-jane2, moderator
In mod normal in 3 ani de la ultima plata in contul datoriei, daca nu au existat cauze de intrerupere sau suspendare ale cursului prescriptiei.