avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate RaMiZ

Activitate RaMiZ

Discuție Reparare masina
Buna ziua
Am avut un accident minor si m-am ales cu aripa si portiera avariate problema e ca ele nu au mai fost avariate niciodata de la existenta masini si nu vreau ca in servis asiguratorul sa le repare pe baza tinichigeriei ii pot obliga sa imi schimbe cele avariate cu unele noi ? este vreo modalitate ?
Pai bun dar la cum merge treaba in romania nimeni nu iti imatriculeaza masina a 2 a zi dupa ce ai cumparat-o :( maxim intr-o luna sau doua iti ies numerele ca la noi se misca greu treaba mai ales cand ai treaba cu birouri si birocrati... nu aveam de unde sa stiu ca prietenul meu e un bou in trafic si nu se asigura din toate partile cand da cu spatele ce e de facut in cazul acesta ca am si procura celui care a cumparat-o prima data din bulgaria pe ce nume trebuie sa dea daune
Buna ziua
Am o masina adusa din bulgaria cu numere de bulgaria itp asigurare toate actele pe bulgaria valabile pana in luna decembrie a fost obtinuta procura de judecata in instanta fiind proprietatea unei persoane din Constanta acesta persoana a incheiat un contract de vanzare cumparare cu o alta persoana care e var cu mine eu am cumparat masina de la el si am fost la el acasa dupa ce am luat masina a facut un contract cu toate datele necesare intre mine si el am semnat amandoi toate bune si frumoase pana aici. acum o saptamana eram cu un prieten cu masinile si parcasem intr-o parcare. Prietenul meu a vrut sa dea cu spatele si din neatentie ma lovit pe mine la aripa dreapta si portiera fata toate bune si frumoase . Am cazut de acord amandoi ca a 2 a zi sa mergem unde are el asigurare ca sa rezolvam problema cu accidentul am ajuns acolo dupa ce i-am zis la constatator ce pagube am eu fiind (victima) cand sa scrie despagubirea a zis ca nu are pe ce nume sa despagubeasca ca imi lipsea contractul facut intre varul meu si persoana din constanta... bun l-am sunat i-am spus problema varul meu mi-a dat contractul m-am dus la constatator si i-am aratat el zicand ca nu imi da despagubire ca alea nu sunt acte si nu am cum sa dovedesc ca masina este pe numele meu si ca de ce nu am imatriculat-o ce legatura are procura, contractele si imatricularea cu o despagubire care el se incapataneaza sa o faca? Actele sunt bune care le-am incheiat intre mine si varul meu tinand cont ca numerele, asigurarea, itp, rar, toate actele care sunt facute pe bulgaria sunt valabile pana in luna decembrie.
Răspuns la discuția Site/portal spart prin Sqli
Pai stiu cam absolut tot este un pusti de 15 ani din medias si a incercat si el sa vada cat de bun e am stat de vorba si cu mama lui lui la telefon si i-am explicat ce sa intamplat ... si cu, copilu am stat de vorba si i-am spus tu daca ai un site ce nu ai incercat pe site-ul tau sa faci asta sa vezi cat de bun esti nu pe munca altora...
Buna ziua
Am un site tulceainfo.com si acesta mi-a fost spart de un pusti de 15 ani care a gasit o vulnerabilitate sql in site. Ce masuri legale as putea sa iau in potriva lui daca exista vre-o solutie pentru al da in judecata.
Multumesc anticipat.