avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate adinamiti

Activitate adinamiti

Daca am primit chiria pe o singura luna, cum sa platesc impozit pe chirie neincasata?
Persoana careia i-am inchiriat e recidiva, conteaza ca proba in instanta?
Chirias rau platnic, nu a platit nici chirie, nici cheltuielile de intretinere.
Contractul nu a fost declarat la fisc. Se pot plati impozitele retrovrizoriu?
Problema e ca eu am incasat doar chiria pe o luna, apoi chiriasul a profitat de legea care nu permite sa ii scoti afara intre 1 decembrie si 1 martie.
Pot sa il dau in judecata cu un contract nedeclarat pentru plata cheltuielilor de intretinere? Dar pentru a chiriei?
Chiriasul a schimbat si yala, eu neprimind nici o cheie. Momentan, a parasit locuinta. I-am trimis o notificare de reziliere prin posta cu confirmare, pe care nu a ridicat-o. O copie ii pusesem si pe usa, pe care a zis ca a vazut-o.
Daca interesul dvs este in continuare sa inchiriati locuinta,nu se justifica a mai opera reziliere contract ,ca ulterior sa incheiati si sa declarati alt contract


Contractul nu trebuie reziliat? Ca oricum urmatorul contract va aparea pe numele altei persoane.
Contractul l-am semnat pe 1 septembrie,nici nu avea cum sa-mi dea preaviz:D Pe de alta parte,trebuie sa actionam si noi ca o societate civilizata si sa ne respectam obligatiunile si drepturile. Eu nu am incercat sa-l scot niciodata afara din garsoniera in 3 zile
Nu am oprit garantie,statea in chirie de vreo 2 ani,nu am avut niciodata probleme cu el,dar nu mi se pare corect ca el sa plece cu o notificare de doar 3 zile,mai ales ca am primit-o si dupa ce toti studentii si-au gasit cazare. Daca se muta cum a spus initial in 1-2 saptamani acceptam,dar nu cred ca trebuie sa ne lasam calcati in picioare fiindca suntem prea amabili. Platesc de atatia ani impozite la fisc,chiar daca nu e o suma mare este totusi dreptul meu si il vreau.

Cat dureaza actiunea in instanta? Nu am noua lui adresa,dar ii stiu locul de munca,pot sa trimit citatie la serviciul lui?
Pe 1 septembrie am reinnoit contractul de inchiriere al garsonierei.
Pe 27 septembrie am fost anuntata telefonic ca se muta dupa 1-2 saptamani.
Pe 28 septembrie ma anunta ca pe 30 septembrie imi va preda cheia,lucru care s-a si intamplat.
Contractul prevede un preaviz de 30 zile,contract tipizat de la fisc,unde am platit taxele aferente si in timpul contractului anterior.
Chiriasul nu vrea sa plateasca ptr cele 30 zile pe motiv ca nu vede de ce m-ar plati cand el nu mai locuieste acolo. Faptul ca a semnat un contract nu i se pare un lucru important. El a semnat deja contractul la noua adresa.

Ce optiuni am? Sa-l dau in judecata pentru a recupera chiria ptr cele 30 de zile? Si cum procedez? In aceasta perioada de 30 zile am dreptul de a da anunt la ziar ptr a inchiria garsoniera?
La fisc cand reziliez contractul? Cand au expirat cele 30 de zile?
Va multumesc.