Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere nedeclarat, chirias neplatitor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere nedeclarat, chirias neplatitor

Chirias rau platnic, nu a platit nici chirie, nici cheltuielile de intretinere.
Contractul nu a fost declarat la fisc. Se pot plati impozitele retrovrizoriu?
Problema e ca eu am incasat doar chiria pe o luna, apoi chiriasul a profitat de legea care nu permite sa ii scoti afara intre 1 decembrie si 1 martie.
Pot sa il dau in judecata cu un contract nedeclarat pentru plata cheltuielilor de intretinere? Dar pentru a chiriei?
Chiriasul a schimbat si yala, eu neprimind nici o cheie. Momentan, a parasit locuinta. I-am trimis o notificare de reziliere prin posta cu confirmare, pe care nu a ridicat-o. O copie ii pusesem si pe usa, pe care a zis ca a vazut-o.
adinamiti, utilizator
Daca nu ati declarat contractul de inchiriere la fisc nu veti mai putea recupera niciun ban de la chirias deoarece nu aveti baza legala. In plus puteti fi amendat de fisc pentru evaziune fiscala pentru nedeclararea contractului de inchiriere.
Daca am primit chiria pe o singura luna, cum sa platesc impozit pe chirie neincasata?
Persoana careia i-am inchiriat e recidiva, conteaza ca proba in instanta?