avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_i

Activitate bogdan_i

PFA-ul este infiintat luna aceasta. De lucrat nu mai lucrez de prin ianuarie. La administratie mi-au dat sa complectez formularul pentru pensie. Dar vroiam sa stiu daca trebuie sa merg eu sa fac contractele respective cu casele.
Ok. Deci nu trebuie sa mai umblu eu pe la casa de pensii sua sanatate sa fac contract cu respectivele case?
In momentul de fata nu sunt angajat nicaieri. De mai bine de jumatate de an nu mai sunt angajat.
Nu pot sa cred ca nimeni nu stie nimic despre asta.
Trebuie sau nu trebuie sa faci contract cu casa de pensii pentru pensie si cu casa de asigurari de sanatate pentru sanatate?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca este nevoie sa imi fac contract pentru pensii si pentru sanatate fiind pfa si unde trebuie sa fac asta, eu avand sediul in sectorul 6.

Cand am fost la administratie am fost pus sa complectez o declaratie pentru pensii.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Registre pentru PFA
Bun...
Deci trebuie si cel cu "a" si cel fara "a"?
La administratia financiara mi s-a dat un fluturas cu actele, declaratii si registrele de care am nevoie. Si nu era specificat decat cel cu "a" si registrul de incasari si plati. Nimic de cel fara "a" sau de registru unic.
Răspuns la discuția Registre pentru PFA
Va multumesc pentru raspuns.
Dar totusi fiind pe forumul avocatnet ma asteptam sa primesc un raspuns aici clar si la obiect.
Daca dvs. m-ati intreba pe mine cum se instaleaza windows-ul va spun direct nu va trimit la nu stiu ce link.
S ca sa va dau un exemplu in acel link dat de dvs. se specifica registru inventar cod 14-1-2/a ca mai jos sa se specifice de registru inventar cod 14-1-2.

Pana la urma ce registre? Cu "a" sau fara "a"?

Nu va suparati pe mine. Dar imi plac stiintele exacte...
Răspuns la discuția Registre pentru PFA
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns... si atunci de ce de la administratia financiara mi-au spus sa imi iau si registru unic de control?
De cele doua registre stiam.
am sa le iau ma duc sa le vizez.
Buna ziua,
Ce registre trebuie sa am daca sunt PFA?
Va multumesc
Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile PFA
Ok... am inteles.
minunata tara avem.
Sa zicem ca toata locuinta este pe PFA, nu doar o camera. In cazul asta se pot deduce cheltuielile cu renovarea sediului? Ma intereseaza sa deduc in principal cheltuielile cu materialele iar manopera sa o platesc din buzunar.

In cazul combustibilului am inteles. Avand in vedere ca am contract cu clientul sa ii prestez servicii IT la sediul lui sau unde ma trimite eu nu imi pot deduce decat 50% din combustibil... Dar in cazul pieselor este la fel?
Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile PFA
Niciodata nu am inteles de ce cand se posteaza pe un forum cineva raspunde "vezi linku asta.. si ti se da o lege de te uiti trifazic la ea"
Cum ar fi daca cineva m-ar intreba pe mine cum se face ceva si i-as da un link in loc sa ii explic.

Din linku dvs. am inteles ca nu se deduce benzina decat 50%. Dar daca e sa o luam pe alta parte, se deduc cheluielile care contribuie la profitul firmei.. adica eu ca sa am incasari si profit trebuie sa ma deplasez la client sa ii fac anumite lucrari iar pentru asta am nevoie sa ma deplasez cu masina.. masina consuma combustibil. Nu ma deplasez cu masina... nu am activitate.

Totodata. Locuinta unde am sediul social si profesional, in momentul de fata arata ca dupa razboi. Ca sa pot primi clienti si sa am activitate ar trebui sa renovez. Pot sa imi deduc cheltuielile cu amenajarea sediului?