avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate alesssandra13

Activitate alesssandra13

Firma de constructii urmeaza sa desfasoare o lucrare in domeniul constructiilor in Italia. Ma intereseaza ce pasi ar trebui sa urmeze pentru a lucra cu forme legale ( facturi, angajati, contract):frantic: :frantic::frantic:
Buna ziua!!! Institutia cu care colaborez refuza sa mai desfasoare noi contracte deoarece considera ca avem prea multe contracte impreuna. Exista din punct de vedere legal o speta care sa imi limiteze colaboarea cu acea institutie? Specific ca sumele din contracte nu depasesc suma de 25.000 lei.#-o#-o#-o
Pot beneficia de indemnizatia de crestere copil daca inainte sa raman insarcinata am lucrat 4 luni in Anglia cu contract de munca legal dupa care am revenit in tara si am continuat munca cu contract. Imi sunt luate in calcul lunile lucrate in strainate? Multumesc!!!
Facultatea este considerata vechime in munca daca este finalizata cu diploma de licenta? Multumesc!!
Ma poate lamuri cineva daca este bine ca contractul meu de munca din UK sa il inregistrez si in Romania la AJOFM?
Multumesc!!!




Buna si multumes Ares-3 pentru informatiile oferite. Am calatorit in Turcia cu pasaportul anterior casatoriei fara nici o problema si apropo am avut in grup o familie cu 1 copil in care mama avea alt nume.... nu au avut nici cea mai mica problema. In Bulgaria am intrat toti cu buletinele iar la granita cu Turcia am aratat pasapoartele.
Este si din acela biometric#-o
Urgent!!!! Urmeaza sa plec din tara (in Turcia mai exact) si am vechiul pasaport cu numele anterior casatoriei (care este valabil pana in martie 2016). Ma intereseaza daca la vama Bulgaria- Turcia pot avea probleme din cauza aceasta. In bulgaria pot intra cu buletinul si la vama cu Turcia pot folosi pasaportul? Astept raspunsuri cand mai urgent. Va multumesc#-o#-o#-o