avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate sebdev

Activitate sebdev

Buna ziua
Doresc sa ma ajutati in urmatoarea problema
Am facut o procura pentru vanzrea unui imobil in Romania unei persoane deoarece eu sunt stabilit in strainatate.
Aceasta persoana a vandut imobilul respectiv,a incasat banii prin act de vanzare cumparare insa refuza sa-mi inapoieze suma obtinuta din vanzarea imobilului.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pe cale legala impotriva acestei persoane pentru a putea recupera suma respectiva?
Multumesc
Discuție proces partaj
Buna ziua!
doresc sa ma ajutati in urmatoarea problema:
in urma cu 2 luni am finalizat divortul cu fosta mea sotie la notar,si in urma acestui divort s-a stabilit ca minorul rezultat din casatorie va ramane impreuna cu mama,eu urmand sa platesc lunar pensia de intretinere.
Pasul 2 pe care doresc sa-l fac este sa inaintez un proces de partaj, insa prima problema este ca eu nu ma aflu in Romania, si nici nu am cum sa revin prea curand.Exista vreun termen pana la care pot initia un astfel de proces?
2.Tot ceea ce am dobandit in timpul casatoriei este pe numele sotiei.Mentionez ca mariajul a durat 1 an si 10 luni.Am vreo sansa sa inaintez un astfel de proces?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția pensie alimentara copil
buna ziua , va multumesc in primul rand pentru raspuns!
doresc sa intreb daca exista vreun formular pentru a inainta in instanta o astfel de cerere ,cum poate fi urmarita actiunea in instanta avand in vedere ca eu nu sunt in tara si ma indoiesc ca Tribunalul Bucuresti trimite plicuri in afara tarii,cum pot urmarii stadiul procesului.Se poate face online ma gandesc dar cum pot afla numarul de dosar?
Răspuns la discuția pensie alimentara copil
multumesc.carei instante sa ma adresez?
Răspuns la discuția pensie alimentara copil
multumesc pentru raspuns.
cum pot sa deschid o actiune in instanta,eu neaflandu-ma in Romania?

Multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara copil
cum pot face asta,ma refer cum ma pot adresa instantei pt stabilirea unei noi sume raportate la venitul minim pe economie,din alta tara?ce se intelege mai exact prin abandonul de familie?se mai puate lua in discutie notiunea de familie dupa un divort pronuntat si ramas definitiv?cat pot intarzia plata sumelor?
multumesc anticipat
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
in urma cu 2 luni s-a pronuntat divortul la notar intre mine si fosta sotie.In urma acestui divort s-a stabilit de comun acord plata lunara a 1000 de lei pensie pt copilul minor.Eu nu aveam servici si intre timp am parasit tara in cautarea unui loc de munca.Nu am platit aceasta pensie pt ca nu am de unde momentan.Ce am de facut pana obtin un venit care sa-mi permita plata acesei pensii alimentare?Din ceea ce am citit pe forum am inteles ca foasta sotie ma poate da in judecata pt neplata acestor sume!?cum pot eu demonstra ,daca se va pune problema de asa ceva, ca nu este vorba de rea intentie , ci doar de o imposibiliatate?