avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate g3ograful

Activitate g3ograful

Va multumesc foarte mult pentru ajutor. Exact acest lucru vroiam sa-l aflu. Cu stima.
Buna ziua,
Am de vanzare o casa si persoana care doreste sa o cumpere este inculpata penal intr-un dosar. De asemenea, nu poate demonstra sursa banilor, insa valoarea este relativ mica, sub 50,000 EUR. Eu i-am explicat ca prin lege nu poate cumpara casa mea decat prin transfer bancar si a fost de acord sa isi depuna banii in banca.
Doresc sa stiu daca ulterior, persoana este condamnata definitiv si irevocabil pentru diferite infractiuni, inclusiv evaziune fiscala si spalare de bani, eu pot fi obligata sa restitui banii incasati de la aceasta si sa raman si fara casa pe care am vandut-o respectivei persoane.
Conteaza faptul ca persoana mi-a comunicat telefonic faptul ca este inculpata penal? Pot eu fi trasa la raspundere in vreun fel, in sensul ca statul roman poate considera ca eu cunosteam ca banii provin dintr-o sursa ilicita? Cu toate ca, repet, persoana va face plata prin banca, deci este datoria bancii sa verifice sursa fondurilor. De asemenea, cred ca este foarte greu de demonstrate ce bani provin din surse ilicite si ce bani provin din surse legale.
Imi este teama ca asupra averii persoanei respective sa nu cumva fie pus sechestru la un moment in viitor, si atunci si tranzactiile efectuate in timpul urmaririi penale sa fie investigate, si eu, in calitate de vanzator de buna credinta, sa fiu afectata.
Din pacate, nimeni altcineva nu s-a aratat dispus sa cumpere acea casa intr-o perioada destul de lunga de timp, si acum, cand am in sfarsit un client, ma confrunt cu aceasta situatie. Eu nu o cunosc pe acea persoana absolut deloc si nu stiu daca se mai confrunta si cu alte situatii din acestea grave cu legea.
Va multumesc anticipat pentru orice fel de sfat sau indrumare.
Buna ziua,
Detin un titlu de proprietate pentru un teren agricol ce a apratinut unui unchi. Sotia si toate rudele acestuia au murit si nu exista mostenitori in afara de mine, intrucat cei de la primarie mi-au dat mie titlul de proprietate in urma cu mai bine de 10 ani. As dori sa stiu cum pot intra in posesia acestui teren, pentru a-l putea da in arenda. Este nevoie de martori care sa certifice ca nu mai exista alti mostenitori?
O problema insa care este mai delicata: titlul de proprietate a fost emis pe un nume gresit al unchiului meu, in sensul ca cei de la primarie au folosit porecla dupa care era acesta cunoscut in sat, in locul numelui de familie. Deci ar mai trebui facuta si demonstratia ca este vorba despre una si aceeasi persoana.
Este nevoie de proces pentru acest lucru? Ce recomandari imi puteti oferi?
Va multumesc anticipat.
Cred ca este corecta suma de 1995 venit net, pentru ca in mana iau 1797 lei iar bonurile valoreaza inca 198 lei. Adunate, rezulta venitul net de 1995. Nu este corect rationamentul meu?
Va multumesc mult pentru explicatia oferita. Credeti ca pot aparea probleme din cauza completarii eronate a fisei fiscale? De exemplu, statul poate sa imi ceara sa platesc impozit suplimentar pentru ca e venitul brut mai mare si exista o necorelare intre venitul brut si venit baza de calcul?
Ce ma intereseaza cel mai mult este cum poate o institutie, sa zicem o banca sau chiar statul sa stie ce venit net (salariu net + valoare bonuri de masa) am obtinut eu intr-o luna, folosind fisa fiscala? Aduna venitul baza de calcul cu deducerea personala si apoi scade impozitul? (in cazul meu: 2339+30-374 = 1995 = 1797+198) Este corecta formula mea? Pentru ca atunci inseamna ca nu ar fi mari probleme daca este gresit doar venitul brut.
Buna ziua,
Am facut o comparatie intre fisa fiscala cu veniturile din 2011 si fluturasii din acel an. Am observat ca in oricare luna, venitul brut din fisa fiscala este mai mare decat venitul brut trecut in fluturasul lunii respective cu exact valoarea nominala a tichetelor de masa primite in acea luna. In rest, deducerea personala, venitul baza de calcul si impozitul lunar corespund perfect celor trecute in fluturas.
Exemplu concret:
- pe fluturas: venituri: 2798 din care valoare ore regie lucrate in cond. normale 2000 + prima (cu caracter permanent, asa e practica in firma) 600 + valoare tichete de masa impozabile 198.
retineri: somaj 13, CAS 273, sanatate 143, impozit 374.
deducere personala 30
Net primesc 1797 (bani in mana 2798-13-273-143-374-198) + bonuri de 198 lei
- in fisa fiscala: venit brut: 2996 (adica 2798+198, desi au fost deja inclusi in salariul brut, sau cel putin eu asa inteleg), deduceri personale 30, venit baza de calcul 2339 (2798-13-273-143-30), impozit lunar 374.
Nu inteleg de ce salariul brut din fisa fiscala contine de doua ori valoarea tichetelor de masa. Am nevoie sa fac un imprumut la banca si mi-e teama sa nu fie gresita fisa fiscala. Imi puteti explica, va rog, cum este corect?