avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu07

Activitate claudiu07

Nu s-a intocmit niciun inventar al bunurilor mobile existente.
Este foarte simplu de dedus ce ma deranjeaza: comportamentul lui abuziv de a pune lacate, a nu-mi da cheie si a nu-mi permite astfel liberul acces in acel imobil.
Trebuie sa dau explicatii cuiva de ce vreau sa intru in acel imobil pentru care ne judecam si caruia nu i s-a stabilit clar inca un proprietar?! Legile in tara asta sunt facute sa protejeze hotii, parsivii, smecherii?!
Vreau ca sa intru acolo ca sa meditez la nemurirea sufletului, de exemplu! Am dreptul? Sau trebuie sa chem politia, sa fac cerere in instanta, sa chem martori etc.?! El procedeaza asa cand intra acolo?!
Totul mi se pare de o absurditate de nedescris si nimeni nu spune CLAR cum pot fi puse la punct astfel de persoane ce procedeaza asa!
Unii se chinuie sa actioneze cat mai riguros, dupa lege iar altii actioneaza si te lasa pe tine sa ochii-n soare sa contemplezi cum trebuie sa procedezi legal.
Succesiunea NU este dezbatuta! Procesul este de succesiune si partaj! Avand in vedere sa succesiunea NU este dezbatuta, in acest caz pot sparge lacatele?
Va multumesc pentru raspuns.
Atunci voi sparge geamul si voi intra pe fereastra. Geamul nu este al lui! :)
Ce repercusiuni as putea suferi in acest caz? Daca se poate sa-mi raspundeti si la aceasta intrebare, va rog.
A fost a bunicului meu care a decedat demult. Nu am niciun act de proprietate asupra casei respective pe numele meu. Nimeni nu are. Am explicat, zic eu, destul de clar care e situatia acelei case. Repet intrebarile! Am dreptul sa sparg lacatele respective si sa intru fara niciun fel de restrictie in casa la care, practic, si eu sunt inca coproprietar avand in vedere ca procesul este inca pe rol iar instanta nu mi-a ingradit niciun drept in privinta casei? Ce repercusiuni pot suferi daca sparg lacatele si intru in propria-mi casa, avand in vedere si faptul ca el nu are niciun drept suplimentar, superior fata de mine, are exact aceleasi drepturi egale ca si mine doar ca a pus ce lacate a dorit de la sine putere fara sa-mi dea nicio o cheie de acces? Multumesc anticipat.
Nu. Nu locuieste nimeni.
Buna dimineata,
Am un proces pe rol pentru o mostenire intr-un sat din Romania. Unchiul meu este principalul oponent cu care ma judec si nu reusesc sa ma inteleg.
In principal ma intereseaza dreptul meu actual asupra casei ce este disputata in proces.
El a pus lacate la toate usile de acces in casa si anexele gospodaresti si nu doreste sa-mi dea chei pentru acces liber acolo. Fiind din alt judet, nu am cum sa discut fata-n fata cu el, mai ales data fiind si situatia ce a devenit din ce in ce mai tensionata cu procesul, astfel la telefoane nu-mi raspunde, la email-uri nu-mi raspunde.
Vreau sa stiu! Am dreptul sa sparg lacatele respective si sa intru fara niciun fel de restrictie in casa la care, practic, si eu sunt inca coproprietar avand in vedere ca procesul este inca pe rol iar instanta nu mi-a ingradit niciun drept in privinta casei?
Ce repercusiuni pot suferi daca sparg lacatele si intru in propria-mi casa, avand in vedere si faptul ca el nu are niciun drept suplimentar, superior fata de mine, are exact aceleasi drepturi egale ca si mine doar ca a pus ce lacate a dorit de la sine putere fara sa-mi dea nicio o cheie de acces?
Mi s-ar parea o absurditate sa apelez la politie pentru a intra in propria-mi casa…
Dumneavoastra chemati politia cand intrati in casa dumneavoastra?!
Astept raspuns cu deosebit interes. Daca e nevoie revin cu lamuriri suplimentare.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Electrosoc & spray paralizant
Multumesc pentru raspuns.
Dar daca as demonstra, de exemplu, prin s.m.s.-uri de amenintare asupra integritatii mele corporale, se poate considera ca am justificat portul unor astfel de arme in locuri publice?! Pot argumenta pertinent astfel ca nu ma simt in siguranta, impreuna cu familia mea, si am obligatia fireasca de tata si sot sa-mi protejez familia de orice agresiune fizica care ar pune in pericol sanatatea familiei mele, inclusiv a mea?!
Va multumesc si astept sa-mi comunicati punctul dumneavoastra de vedere bazat pe lege.
Buna dimineata,

As dori sa stiu daca un simplu cetatean adult, in deplinatatea facultatilor mintale, poate detine asupra sa un electrosoc sau un spray paralizant (pe baza de piper), ce conditii prevede legea in acest sens, in ce conditii il pot purta asupra mea, in ce conditii legale il pot utiliza.
Daca se poate sa-mi faceti si trimitere la legea (legile) care face referire la acest subiect.

Va multumesc.
Corect. Asa am aflat si eu prin verificari telefonice. Multumesc, oricum, de atentionare. :)
Va multumesc foarte mult pentru efortul de a-mi raspunde.
Legat de punctul 5.
Cineva, coleg cu dumneavoastra aici, mi-a recomandat sa cer de la notariatul aferent localitatii o incheiere din care sa rezulte daca dupa bunicul meu s-a dezbatut sau nu succesiunea insa dumneavoastra imi recomandati varianta (despre care am mai auzit) sa cer dovada de la Camera Notarilor Publici. Care este cea corecta?