avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1135 soluții astăzi
Forum Activitate gmadalina19

Activitate gmadalina19

Buna ziua, azi am fost la admin financiara si am aflat ca trebuia sa depun o declaratie 392 de care habar nu aveam, mai nou trebuie sa platesc si amenda ca am trecut de 25 februarie. Din ce am mai citit pe siteul dv trebuia depusa si in 2013. Eu as vrea sa inchid PFA ul pt ca veniturile sunt foarte mici. Care ar fi pasii exact, daca sunt inregistrata doar la administratia financiara?
Trebuie sa am si registru unic de control?
Avand in vedere ca nu am depus acea declaratie in 2013 ma vor amenda pentru asta? am vorbit cu toate prietenele mele traducator si se pare ca nimeni nu a depus aceasta declaratie 392...si sunt un pic bulversata.. Multumesc
Buna ziua, Mi-ati putea spune va rog daca este obligatoriu pentru traducator PFA (inregistrat doar la admin financiara) sa aiba cont special pentru PFA? Eu am un cont pfa din 2010 dar sunt taxe destul de mari si cum de 4 luni nu prea am mai avut activitate as vrea sa il inchid si sa folosesc contul personal deschis pe persoana fizica.. Va multumesc frumos
Multumesc, suma de la somaj este f mica 0.5%, m-ar fi intereat exact pensia unde s-a retinut 10.5%. Multumesc pentru ajutor
Va Multumesc foarte mult. dar ce se intampla cu banii care mi-au fost retinuti anul trecut ca si contributie pt pensie si somaj si anul acesta pana in august? am dreptul sa solicit rambursarea lor, sau asta e, raman la stat? Multumesc
Buna ziua
as avea si eu o intrebare legata de contributia la somaj si pensie in calitate de pfa. Eu sunt salariata la privat de unde mi se retin direct toate aceste contributii, dar mai am si un PFA pe care mai fac traduceri din cand in cand. Am colaborat doar Cu diicot si pana in auguts se retinea automat pensia si somajul cand facturam. in urma unei OUG din august am inteles ca nu ne mai opreste si ca trebuie sa ne ocupam noi de asta.
daca angajatorul meu plateste deja aceste contributii, eu sunt obligata s ale platesc si la PFA? intelesesem ca cele obligatorii sunt sanatatea si impozitul.
va multumesc de ajutor
Madalina