avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletastefanache

Activitate nicoletastefanache

Pt pensionare anticipata:am varsta de 60 de ani si 7 luni,am 34 de ani si 9 luni vechime in campul muncii(fara perioada stagiului militar).In acesti 34 de ani si 9 luni am lucrat 4 ani si 7 luni in gr II.Tot in acesti 34 de ani si 9 luni am lucrat 7 ani munca nenormata(10 ore)cf art 71/legea 57/1974, pt care am primit retributie in plus de 20% ,evidentiata si in cartea de munca.cand pot beneficia de pensionare anticipata?multumesc!
buna seara!pentru pensionare partial anticipata;la 34 de ani si 9 luni vechime in campul muncii am 4 ani si 7 luni lucrati la grupa a IIa .Cum se calculeaza la vechime cei 4 ani si 7 luni?
buna ziua!tatal meu ,nascut in 13.03.1952.,doreste pensionare anticipata.Care este limita de varsta,vechimea in munca si stagiul de cotizare?A inceput activitatea in anul 1968 luna ianuarie.A efectuat stagiul militar 1an si 4 luni,din anul 1990 -1997 nu a lucrat.timp de 8 ani,a lucrat program de 10 ore cu spor 20%din salariu,mentionat in cartea de munca.Solicita pensionare anticipata cu 1.11.2012,este posibil sa se poata pensiona sub aceasta forma?(anticipat).Multumesc!