Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna seara!pentru pensionare partial anticipata;la 34 de ani si 9 luni vechime in campul muncii am 4 ani si 7 luni lucrati la grupa a IIa .Cum se calculeaza la vechime cei 4 ani si 7 luni?
1. Pentru cei 4 ani si 7 luni lucrati in gr.a II-a de munca se mai adauga la stagiul de cotizare 3 luni la an, adica inca 1 an.

2. Nu veti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare deoarece pentru asta aveati nevoie de cel putin 6 ani lucrati in gr.a II-a de munca.