avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate irsconsult

Activitate irsconsult

Sotul, profitand de starea precara de sanatate a sotiei a facut fara stirea sau acordul acesteia, transfer bancar catre fiica lor (mai exista si un fiu care nu a primit nimic) din banii familiei si din restul a facut si act de donatie catre copii acesteia. Suplimentar, a trecut si masina de pe numele lui pe numele fiicei. Sursa sotului pt aceste active a fost valorificarea unor proprietati detinute in comun cu sotia obtinute in timpul casatoriei. Intrebarea este ce tip de actiune care ar anula aceste acte (ele nefiind clasificabile nici macar liberalitati excesive daca activele mobile si imobile ar fi in devalmasie si nedeterminabile ca si cota, fiind necesar acordul practic pentru orice suma cheltuita) ar putea sa faca sotia sau fiul in contextul in care nici nu si-au dat acordul pentru nimic din aceste instrainari din patrimonul comun.Si in mod distinct, in prealabil, este eligibila o actiune de a face pentru determinarea documentelor, actelor si faptelor care au stat la baza instrainarii patrimoniului, in contextul in care cei care au facut asta (tatal si fiica) nu pun la dispozitie niciun fel de documente sau informatii?Multumesc
Răspuns la discuția TVA taxare inversa pt auto
domnule George 1962, sunt si eu interesat de problema si chiar sunt foarte in tema.
Respect opinia dvs, dar ea trebuie fundamentata atat cu motiv de fapt(ceea ce ati facut) cat si mai ales cu temei de drept. Astept cu interes maxim citat din actul normativ si articolul din 571/2003, 44/2004, 92/2003 sau orice alt act legal de reglementare FISCALA, care sa confirme faptul ca nu se poate vinde/scoate din patrimoniu dupa amortizarea mijlocului fix, la orice valoare dorita,cu conditia colectarii tva(24%) aferenta (exceptand imobiliele supuse reevaluarii conform pietei)
Permiteti-mi sa suspectez ca va bazati pe stravechea interzicere a vanzarii sub pret, aplicabila marfurilor undeva pana in maxim 1998 dupa care a fost abrogata, mai ales ca ati lucrat in domeniu acum ceva ani.
P.S. De presupuneri bazate pe abuzurile arbitrare propagate prin zvonuri folclorice autohtone tip sperietoara de fiscul atotputernic, am mai auzit si cred ca suntem satui.Important este daca inspectorii au baza legala solida conforma cu realitatea, sau este pe langa subiect prin asimilare/abuz sau nici nu exista cu desavarsire pt ca ei fac ce vor cu titlu de litera de lege.Sa nu uitam ca orice abuz neintemeiat legal este facil desfiintabil prin contestatii ale actelor administrative incheiate pe "vechile practici" de "experti in domeniu"