avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1184 soluții astăzi
Forum Activitate sava98

Activitate sava98

Mutumesc! De fapt, in afara de numele strazii si numar. mai este o modificare: s-a schimbat unul dintre vecinii mentionati in cadastru. Imi cer scuze, acum am observat. Mai ramane valabil raspunsul dvs. anterior?
Buna ziua! Doresc sa vand o proprietate (casa + teren) pe care am achizitionat-o acum 20 de ani, undeva la tara. A fost facut atunci cadastrul de fostul proprietar care era si cel ce a costruit casa. Nu s-a schimbat nimic la suprafata terenului si nu s-au construit/daramat anexe la casa. Planul cadastral de atunci, pe care il am, are insa numele fostului proprietar la vanzator si al meu la cumparator. In plus intre timp s-a schimbat adresa casei (s-a dat nume la strada si un alt numar). Mentionez insa ca pe planul cadastral apar tarlaua si parcela, care nu s-au schimbat si apar si in actul de vanzare-cumaparare. In actul de vanzare cumparare apar si numarul din cartea funciara si numarul cadastral. Puteti sa imi spuneti, va rog, daca am nevoie de o actualizare a cadastrului in vederea vanzarii casei? Multumesc!
Răspuns la discuția demisie din functie de conducere
Multumesc pentru raspuns. Deci sa inteleg ca nu este vorba de o demisie in sensul Codului Muncii, ci de o renuntare la functia respectiva pe baza unei cereri/anunt/informari.
Răspuns la discuția demisie din functie de conducere
Functia de conducere respectiva vine in plus, peste functia mea de baza si trebuie sa le indeplinesc pe amandoua. Eu doresc sa-mi dau demisia doar din functia de conducere si sa raman cu functia de baza. Am contract de munca pe perioada nedeterminata.
Detin o functie de conducere intr-o institutie publica si doresc sa-mi dau demisia doar din aceasta functie, fara insa a parasi institutia respectiva. Puteti sa-mi spuneti, va rog, cum se poate face acest lucru? Se aplica prevederile Codului Muncii ca pentru o demisie dintr-o functie de conducere cu parasirea institutiei (maxim 45 de zile de preaviz)? Multumesc anticipat pentru ajutor.