avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate Alinf

Activitate Alinf

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Am inteles si acest aspect.Acum mai vin cu o inca o intrebare, daca se opteaza pt o perioada de 2 ani de concediu, se poate reveni inainte de implinirea unui 1an a copilului, in campu munci astfel incat sa benificia de stimulentul de insertie? sau trebuie revenit dupa ce copilul a implinit 1an.
multumesc
Răspuns la discuția Stimulent insertie
tudorvaleriu a scris:

1. Beneficiati de stimulentul de insertie:
- daca optati pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an;
- daca optati pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an.

2. In ambele cazuri beneficiati de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.




Imi puteti arata unde anume in oug111/2010 se arata ca se poate obtine stimulentul de insertie, daca unul dintre parinti opteaza pt CCC pe o perioada de 2 ani dar se intoarce in campul muncii dupa ce copilul a implinit 1 an?
Multumesc.

ps:eu nu am gasit aceste detalii si sunt interesat sa stiu ce optiune sa alegem.
Salutare, s-a mai schimbat ceva din vara,sau legea a ramas la fel.
Ma intereseaza sa stiu,deoarece patronii sotiei mele se cam fofileaza in plata concediului de maternitate, pe motiv ca inca nu le-a virat CJAS banii care trebuie sa nii dea .
Multumesc.
Sincer nu stiam ce spune legea in profunzime...decat asa superficial.
Multumim ca ne-a-ti ajutat.
Cu alte cuvinte chiar daca a inceput lucru de pe 9 nov 2011 se va considera luna intreaga? Important e ca data nasterii sa fie neaparat in nov 2012 asta daca se va naste la termen, sau daca se va naste inainte de termen tot va benificia pt ca perioada de 12 luni se poate diminua cu perioada cuprinsa intre data nasterii si data prezumta a nasterii?
Am inteles corect?
Multumesc
Sotia mea a avut intrerupere pe cartea de munca.La noul loc de munca s-a angajat din 9 noiembrie 2011, ulterior a ramas insarcinata si copilul e preconizat sa se nasca in prima sapt din noiembrie 2012. Daca el se naste inainte de 9 noiembrie 2012 exista riscul sa nu primeasca acest drept? Sau nu conteaza data exacta, important e sa fie in noiembrie ?
Multumesc.