avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaxxx

Activitate cristinaxxx

multumesc pentru raspuns. oricum, sotul a platit pe 2012 la casa de pensii, dar credea ca este o conditie pentru a beneficia de ccc sau de stimulent.
aceeasi doamna de la fisc mi-a spus si ca e obligatoriu sa plateasca sotul la casa de pensii in aceste ultime 12 luni, chiar daca sotul nu era obligat sa plateasca pe 2012 din cauza profitului mic( am auzit ca acum e obligatoriu pt toata lumea sa plateasca cei 230 ron pe luna, inndiferent de profit), pentru a putea beneficia de ceva dupa nasterea copilului... el a platit, dar as vrea sa stiu daca era necesar, avand in vedere ca a platit si anii anteriori, prin pfa, iar anul acesta putea fi suspendat de la plata la casa de pensii.
multumesc.
multumesc pentru raspuns. mi-a zis o doamna care lucreaza la fisc cum ca ar trebui sa aiba profit pentru ca trebuie sa realizeze venituri impozabile, ori daca nu are , cum va indeplini conditia? sotul meu o sa iasa oricum pe profit. nu prea mare...dar.... de ce credeti ca mi-a spus asta?
se gandeau sa faca un act de donatie catre sotul meu.
cat ar trebui sa aiba minim de profit pentru a beneficia de stimulentul de insertie?are un pfa din 2009 si niciodata nu a avut un profit mai mare de 3000 de ron, dar a platit impozit si pe acestia....multumim!
stiu ca se fac acte la notar, dar ne intereseaza cam cat costa toata treaba...
multumesc pentru raspunsuri. dar daca opteaza direct pentru stimulentul de insertie, cat il va primi? 1 an sau 2? ca el nu vrea sa suspende activitatea firmei.
buna ziua!
eu si sotul meu locuim de 13 ani in apartamentul socrilor.avem un contract de comodat valabil pana in 2013. sotul meu mai are o sora cu care nu are probleme la impartirea averii, din cate stiu eu...socrii mei vor sa il treaca pe sot titular deoarece ei locuiesc la tara .
care sunt metodele prin care se poate face asta?ne-ar interesa ceva care sa nu necesite multi bani cheltuiti....
exista un prag al venitului unui pfa pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului? cel putin 600 ron este valabil oricare ar fi veniturile ?
buna ziua!
sotul meu are un pfa din mai 2009 si in ultiile 12 luni a realizat venituri impozabile.are toate platile si impozitele la zi. eu sunt insarcinata si la inceputul lunii ianuarie voi naste. eu nu am lucrat si nu am dreptul la indemnizatie.
intrebari:
-sotul beneficiaza de indemnizatie?
-cand poate depune dosarul?
-cum suspenda pfa si cand?
-daca se intoarce in cateva luni la activitate, poate beneficia de suplimentul de insertie?
multumesc!