Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbarea titularului apartamentului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbarea titularului apartamentului

buna ziua!
eu si sotul meu locuim de 13 ani in apartamentul socrilor.avem un contract de comodat valabil pana in 2013. sotul meu mai are o sora cu care nu are probleme la impartirea averii, din cate stiu eu...socrii mei vor sa il treaca pe sot titular deoarece ei locuiesc la tara .
care sunt metodele prin care se poate face asta?ne-ar interesa ceva care sa nu necesite multi bani cheltuiti....
Daca socrii sunt proprietarii apartamentului, nu-l pot "trece titular" pe sotul dvs., transferul proprietatii se face prin acte incheiate la notarul public (vanzare cumparare, donatie etc.), in functie de ce se doreste....
stiu ca se fac acte la notar, dar ne intereseaza cam cat costa toata treaba...
In primul rand, depinde ce fel de act faceti (vanzare cumparare, donatie... cu sau fara clauze). Iar costurile depind si de valoarea (din expertiza notariala) a bunului imobil care se instraineaza. Notarul va poate calcula, pe baza actelor de proprietate.
narcisa_salbatica, utilizator
se gandeau sa faca un act de donatie catre sotul meu.