avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare proprietar

eu cu sotul locuim intr-un apartament pe care l-a cumparat parintii lui si vor sa il treaca pe numele lui . Dansii mai au un nepot din partea unei fiice decedate si de asemenea mai au si alte proprietati . De asemenea sotul meu mai are 2 copii din prima casatorie dar s-au pus de acord si vor ca apartamentul in care locuim noi sa ramana copilului nostru( acum in varsta de 5 ani ).Care ar fi metodele prin care acest apartament sa ne revina noua sau direct copilului nostru fara a mai putea fi atacata decizia dupa moartea socrilor mei ?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: roxana12 , utilizator 12:04, 8 August 2014
Ar fi tare bine daca ati putea sa consultati un avocat, impreuna cu socrii si cu lista de proprietati ale lor.
La prima vedere, cea mai potrivita ar fi o donatie de la socri direct catre copilul dvs. minor.
Trecutul pe numele sotului pare o idee proasta (mai ales in perspectiva unui deces al sotului sau a despartirii dvs. de el), insa depinde de foarte multe variabile (ce alte bunuri mai are sotul, ce alte bunuri aveti in perspectiva sa mai ... faceti impreuna cu el ori sa faca el singur etc.).
Sicer, cred ca importanta problemei merita sa platiti o consultatie la avocat, pentru ca sunt multe interese potential contradictorii si foarte multe variabile de analizat.
Modalitatea cea mai sigura este prin incheierea unui contract de vanzare-cumparare. Donatiile sunt revocabile si mai mult decat atat, la data deschiderii succesiunii parintilor, donatiile se raporteaza , practic bunul donat se aduce la masa succesorala.
E normal si firesc ca socrii dvs care au platit apartamentul sa doreasca sa-l treaca pe numele fiului lor, sotul dvs. In cazul unui deces , ramaneti dvs si fiul dvs cu apartamentul. In cazul unui divort , nu ramaneti cu nimic. Chiar daca se fac actele pt. fiul dvs, acesta fiind minor, tot unul din parinti ar dispune pana la majorat. Insa nu e o idee f. buna sa treceti un apartament pe numele unui copil...la 18 ani, la 20 poate lua decizii gresite si sa ramana fara apartament . Trebuiesc incluse niste clauze , gen uzufruct viager , care sa-i limiteze puterea. Cel mai bine e sa mergeti la un notar pentru a va sfatui corect.
Minorul nu are venituri proprii, el poate primi donatii sau mosteniri.
Minorul poate sa fie trecut in act de vanzare cumparare prin reprezentantul sau legal,insa actul se va face cu procuratori de fonduri prin donatie.
Parintii daca sunt procuratorii de fonduri prin donatie nu mai pot reprezenta copilul in act ci se va numi un curator care va semna actul sau I'l va asista le minor , daca acesta are intre 14-18 ani.
multumesc pt. raspunsul prompt.....din cate m-am interesat ar trebui sa platesc la stat 2% din valoarea de expertiza al apartamentului ,in cazul unui act de vanzare cumparare + onorariul notarului,este adevarat?
Ultima modificare: Miercuri, 6 August 2014
roxana12, utilizator

Alte discuții în legătură

Locuința familiei este pe numele bunicilor. are nepotul drept de moștenire? Vicky82 Vicky82 In urma casatoriei am inceput sa locuim in apatamentul socrilor care s -au mutat la casa, la construirea careia sotul meu a contribuit cu o suma de bani ... (vezi toată discuția)
Schimbarea titularului apartamentului cristinaxxx cristinaxxx buna ziua! eu si sotul meu locuim de 13 ani in apartamentul socrilor.avem un contract de comodat valabil pana in 2013. sotul meu mai are o sora cu care nu are ... (vezi toată discuția)
Divort fara drept de mostenire a tertilor ana12345 ana12345 Buna dimineata, de data aceasta scriu in numele unui prieten. E casatorit de 20 de ani, au impreuna un copil de 12 ani si au decis sa divorteze. in mometul de ... (vezi toată discuția)