Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare proprietar

eu cu sotul locuim intr-un apartament pe care l-a cumparat parintii lui si vor sa il treaca pe numele lui . Dansii mai au un nepot din partea unei fiice decedate si de asemenea mai au si alte proprietati . De asemenea sotul meu mai are 2 copii din prima casatorie dar s-au pus de acord si vor ca apartamentul in care locuim noi sa ramana copilului nostru( acum in varsta de 5 ani ).Care ar fi metodele prin care acest apartament sa ne revina noua sau direct copilului nostru fara a mai putea fi atacata decizia dupa moartea socrilor mei ?
multumesc.
da, este adevarat
Da, este adevart. La transferul proprietatii se platesc taxe, fie ca este vanzare-cumparare, fie ca este donatie. Si la mosteniri se platesc taxe raportate la valoarea mostenirii.

p.s. recomandarea mea a fost sa va consultati cu un avocat, nu cu un notar. notarul nu are rolul de a da solutii in interesul partilor, el numai pregateste acte conform cu ceea ce ele doresc. Dvs. aveti nevoie de avocat ca sa decideti ce doriti (cu toate implicatiil, riscurile, interesle tuturor analizate), lucru in care am dubii ca va va ajuta notarul.
multumesc,o sa ma interesez...