avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare proprietar

eu cu sotul locuim intr-un apartament pe care l-a cumparat parintii lui si vor sa il treaca pe numele lui . Dansii mai au un nepot din partea unei fiice decedate si de asemenea mai au si alte proprietati . De asemenea sotul meu mai are 2 copii din prima casatorie dar s-au pus de acord si vor ca apartamentul in care locuim noi sa ramana copilului nostru( acum in varsta de 5 ani ).Care ar fi metodele prin care acest apartament sa ne revina noua sau direct copilului nostru fara a mai putea fi atacata decizia dupa moartea socrilor mei ?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: roxana12 , utilizator 12:04, 8 August 2014
da, este adevarat
Da, este adevart. La transferul proprietatii se platesc taxe, fie ca este vanzare-cumparare, fie ca este donatie. Si la mosteniri se platesc taxe raportate la valoarea mostenirii.

p.s. recomandarea mea a fost sa va consultati cu un avocat, nu cu un notar. notarul nu are rolul de a da solutii in interesul partilor, el numai pregateste acte conform cu ceea ce ele doresc. Dvs. aveti nevoie de avocat ca sa decideti ce doriti (cu toate implicatiil, riscurile, interesle tuturor analizate), lucru in care am dubii ca va va ajuta notarul.
multumesc,o sa ma interesez...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuința familiei este pe numele bunicilor. are nepotul drept de moștenire? Vicky82 Vicky82 In urma casatoriei am inceput sa locuim in apatamentul socrilor care s -au mutat la casa, la construirea careia sotul meu a contribuit cu o suma de bani ... (vezi toată discuția)
Schimbarea titularului apartamentului cristinaxxx cristinaxxx buna ziua! eu si sotul meu locuim de 13 ani in apartamentul socrilor.avem un contract de comodat valabil pana in 2013. sotul meu mai are o sora cu care nu are ... (vezi toată discuția)
Divort fara drept de mostenire a tertilor ana12345 ana12345 Buna dimineata, de data aceasta scriu in numele unui prieten. E casatorit de 20 de ani, au impreuna un copil de 12 ani si au decis sa divorteze. in mometul de ... (vezi toată discuția)