avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan17

Activitate Stefan17

Buna ziua

As dori sa achizitionez o masina second hand de la o persoana fizica care a cumparat masina de noua aicea in Romania (ea nefiind adusa din afara tarii) in anul 2005, problema e ca masina are Euro3 si in mod normal ar trebui sa plates taxa de inmatriculare care e ENORMA, exista vreo modalitate prin care as putea lua masina fara sa trebuiasca sa platesc taxa ?
Răspuns la discuția Coasigurat
Multumesc de raspuns.
Discuție Coasigurat
Buna ziua
Sotia mea are diabet de aproape 13 ani, dar ultimi 12 ani a locuit in Spania, ne-am casatorit de 2 luni si s-a mutat in Romania, doresc sa o inscriu la casa de asigurari de sanatate pentru a putea intra in programul nationa de sanatate pentru diabetici ca sa poata sa primeasca insulina si ce mai are nevoie pentru diabet, dar nu stiu cum ar trebui sa procedez ea are 25 de ani si nu a lucrat in tot acest timp in Romania nicaieri si nici nu a facut vreo scoala aicea in Romania ( liceul l-a facut in Spania).Daca merg sa o inscriu va trebui sa platesc din urma asigurarea de sanatate? Daca o fac coasigurat pot cumva sa scap de lucru acesta ?