Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Buna ziua
Sotia mea are diabet de aproape 13 ani, dar ultimi 12 ani a locuit in Spania, ne-am casatorit de 2 luni si s-a mutat in Romania, doresc sa o inscriu la casa de asigurari de sanatate pentru a putea intra in programul nationa de sanatate pentru diabetici ca sa poata sa primeasca insulina si ce mai are nevoie pentru diabet, dar nu stiu cum ar trebui sa procedez ea are 25 de ani si nu a lucrat in tot acest timp in Romania nicaieri si nici nu a facut vreo scoala aicea in Romania ( liceul l-a facut in Spania).Daca merg sa o inscriu va trebui sa platesc din urma asigurarea de sanatate? Daca o fac coasigurat pot cumva sa scap de lucru acesta ?
Sotia poate beneficia de asigurare de sanatate prin asigurarea dvs.
O declarati la locul de munca ca persoana aflata in intretinerea dvs si ca si coasigurat.
Trebuie sa predati si documente: copie dupa certificatul de casatorie, copie dupa actul ei de identitate, adeverinta de la fisc ca nu are venituri.
Puteti solicita apoi de la locul de munca adeverinta de asigurat la sanatate, in care va apare trecuta si sotia, adeverinta cu care va prezentati la medicul de familie pentru a fi luata in evidenta si la specialisti cand e cazul.
Multumesc de raspuns.
Buna ziua,

Actele necesare pentru a fi coasigurat sunt tot aceleasi?:
1 adev de la primarie
2 adev de la finante
3 copie BI/CI
4 certificat casatorie
5 cerere din partea angajatului

Si inca o intrebare: Daca asiguratul si coasiguratul nu sunt din judetul in care firma isi are sediul, adeverintele de unde se iau?

multumesc!
Sunt aceleasi acte.
Adeverintele se iau din judetul de domiciliu.