avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate mileaionut

Activitate mileaionut

Răspuns la discuția Intrebare Poprire
Multumesc pentru raspuns.
M-am interesat , si s-a trimis o alta poprire pentru suma restanta . In aceasta situatie , legal este in ordine, cel putin din punctul meu de vedere .
Răspuns la discuția Intrebare Poprire
Deci , odata acea suma fiind oprita ( suma trecuta pe poprire fiind acoperita integral ) , fiema nu mai are voie ( legal vorbind ) sa opreasca nici o alta suma .

Exista vreun temei legal ( articol etc. ) , de care as putea sa ma folosesc in reclamatia care va urma ?

Multumesc.
Buna ziua ,
Am 3 intrebari referitoare la o poprire , si anume :

1. In momentul in care suma inscrisa pe o poprire data de un executor judecatoresc este acoperita ( achitata integral ) , poprirea se opreste de la sine sau trebuie emisa o adresa din partea executorului catre firma , prin care sa specifice sistarea popririi ?

2 . In situatia in care suma inscrisa pe poprire este acoperita si firma continua sa opreasca in continuare sume de bani in numele acelei popriri, o face in vreuo baza legala sau nu ?

3. In cazul in care firma inca opreste sumele de bani fara nici o baza legala , cum pot proceda pentru recuperarea sumelor oprite ?


Multumesc.
Răspuns la discuția Intrebare Poprire
Buna ziua ,

Poprirea a fost emisa de un executor judecatoresc . Dar , dupa ce suma initiala a fost achitata, am solicitat bancii o actualizare a situatiei platilor, banca in cauza informandu-ma ca unul dintre cele 3 credite , respectiv cel in RON nu este achitat .

Buna ziua,

Am o nelamurire referitoare la o poprire asupra salariului meu .
In anul 2009 , mi s-a pus poprire pe salariu , pentru un credit la care au fost intarzieri la plata ratelor lunare. Creditul era compus din 2 dosare in Euro + un card de credit in RON . Poprirea s-a pus pentru o suma care includea toate cele 3 contracte de credit , suma fiind impartita in < o suma in Euro + o suma in RON > . La data popririi , s-a facut o conversie a sumei din Euro in RON , rezultand o suma totala de RON care trebuia acoperita conform popririi . Luna aceasta , acea suma a fost acoperita , dar cei de la banca m-au informat ca suma in RON reprezentand cardul de credit , nu a fos acoperita , si trebuie sa mai platesc in continuare niste bani pana la acoperirea acelei sume . Ca o "scurtare" a intrebarii , eu trebuie sa platesc in continuare niste bani , desi suma inscrisa in poprire de catre executorul judecatoresc a fost in intregime acoperita . Eu , ce pot face in aceasta situatie , avand in vedere ca nimeni nu imi poate da o justificare clara asupra banilor pe care se pare ca inca ii datorez , desi suma din poprire a fost acoperita ?

Multumesc .