Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare Poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare Poprire

Buna ziua,

Am o nelamurire referitoare la o poprire asupra salariului meu .
In anul 2009 , mi s-a pus poprire pe salariu , pentru un credit la care au fost intarzieri la plata ratelor lunare. Creditul era compus din 2 dosare in Euro + un card de credit in RON . Poprirea s-a pus pentru o suma care includea toate cele 3 contracte de credit , suma fiind impartita in < o suma in Euro + o suma in RON > . La data popririi , s-a facut o conversie a sumei din Euro in RON , rezultand o suma totala de RON care trebuia acoperita conform popririi . Luna aceasta , acea suma a fost acoperita , dar cei de la banca m-au informat ca suma in RON reprezentand cardul de credit , nu a fos acoperita , si trebuie sa mai platesc in continuare niste bani pana la acoperirea acelei sume . Ca o "scurtare" a intrebarii , eu trebuie sa platesc in continuare niste bani , desi suma inscrisa in poprire de catre executorul judecatoresc a fost in intregime acoperita . Eu , ce pot face in aceasta situatie , avand in vedere ca nimeni nu imi poate da o justificare clara asupra banilor pe care se pare ca inca ii datorez , desi suma din poprire a fost acoperita ?

Multumesc .
va puteti apara pe calea constestatiei la executare avand in vedere ca titlul executoriu nu este emis de catre o instanta.
atunci cand sunt de recuperat sume in lei si/sau valuta va trebui sa convertiti valuta la cursul BNR din ziua platii in caz contrar datorita fluctuatiei valutare sa mai apara o diferenta de plata.
Buna ziua ,

Poprirea a fost emisa de un executor judecatoresc . Dar , dupa ce suma initiala a fost achitata, am solicitat bancii o actualizare a situatiei platilor, banca in cauza informandu-ma ca unul dintre cele 3 credite , respectiv cel in RON nu este achitat .