avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate stc1

Activitate stc1

Multumesc inca o data pentru raspunsuri, m-au ajutat mult in legatura cu aceasta problema.

Numai bine!
Va multumesc pentru raspuns.

Zgomotele produse constau in muzica la intensitate medie, si eventuale strigate. Respectivul vecin nu are acord din partea celorlalti locatari, iar in unele zile este galagie constanta, de dimineata pana seara.

Cu privire la sesizarea scrisa, am doua intrebari:
1. Se poate face si fara sa fi facut o sesizare telefonica la 112 inainte ?
2. Am nevoie de martori ?

O seara placuta!
Buna ziua!

De curand, vecinul de sub mine a devenit din ce in ce mai pretrecaret. Dimineata, seara, luni, marti, duminica...Ziua si ora sunt irelevante. Parca as locui langa o carciuma.

M-am documentat putin, si am gasit urmatorul fragment:
"Art. 3 Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
.........
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;".

Individul nu respecta decat orele de liniste 22:00-8:00.

Avand in vedere "... tulburarea, fara drept, a linistii...", ce inseamna, mai exact, fara drept. Cand este o persoana indreptatita sa tulbure linistea si cand nu ?

De asemenea, poate primi amenda in timpul zilei pe baza acestui articol ? Cum imi recomandati sa procedez ? Cu respectivul nu se poate discuta, au mai incercat vecinii/administratorul.

Va multumesc!
Dar daca motivul pentru care eu reziliez contractul pentru ca operatorul nu a respectat parametrii de calitate in cazul unui abonament de date (semnal slab/inexistent), pot fi scutit de taxele de reziliere ? (sursa www.avocatnet.ro/content/art... )

Sau trebuia in prealabil sa fac un numar considerabil de sezizari cu privire la calitatea scazuta a serviciilor ? Mentionez ca nu am facut nici o sesizare, doar am decis sa renunt la abonament.
"c) prin denuntare unilaterala, solicitata de Client, cu un preaviz de cel putin 30 de zile calendaristice, si cu plata de juste despagubiri egale cu valoarea abonamentului inmultit cu numarul de luni ramase pana la expirarea Perioadei minime contractuale, conform art. 1.17 din TCG."

Asta scrie in Partea II, la sectiunea "Incetarea Contractului". Aceasta clauza este completa sau incompleta, facand referire la o clauza din Partea III ?
Ce imi recomandati sa fac in continuare ?
Buna ziua.

In februarie 2012 am reziliat un contract de internet cu un anume operator de telefonie prin intermediul ANPC. Adica am trimis un mail cu documentele necesare si ei s-au ocupat de restul.

De curand, insa, am primit o somare de plata de la o agentie de recuperare a creantelor angajata de operator, prin care imi cereau sa platesc suma de 660 de lei, drept despagubiri pentru rezilierea contractului inainte de termen (valoarea abonamentului x numarul de luni ramase) .

Acum, un mic extras din contractul operatorului:
"Acest contract este alcatuit din urmatoarele parti:
Partea I - <<Prima Pagina>>
Partea II - <<Clauze Contractuale de Baza (CCB)>>
Partea III - <<Termeni si Conditii Generale (TCG)>> "

Semnatura mea se gaseste pe Partea I si Partea II, dar NU pe Partea III. Acest document asa numit TCG nici macar nu l-am vazut, cu atat mai putin si semnat. In aceste conditii, contractul nu devine nul ?

Multumesc anticipat.