avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate LilianEffect

Activitate LilianEffect

Discuție Divort
Buna ziua.Am si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta.Am inaintat actele de divort acum aproape o saptamana.A fost fixat un termen in data de 6 decembrie.Problema este ca sotia mea a parasit domiciliul si s-a stabilit la mama ei intr-o alta localitate.In actele de divort,eu am trecut-o cu adresa din buletin si fara forme legale cu adresa mamei ei,acolo unde am solicitat a-i fi trimise toate documentatiile ulteriore.Cei de la Judecatorie insa,la intocmirea citatiilor au operat o eroare.Citatia ei i-a fost trimisa la adresa unde am locuit impreuna iar mie nu mi-a venit nimic,gandindu-ma ca citatia mea i-a parvenit ei pe adresa de acolo.Ce pot face in cazul asta?si daca lucrurile stau altfel faptul ca am primit citatiile la modul asta..are vreo valoare la infatisare,adica faptul ca ea a primit citatia mea si eu pe-a ei?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc de raspunsuri.Ideea este ca nu stiu daca voi putea intra in posesia originalului,sotia a plecat cu toate actele cand a parasit domiciliul cu minorul.Eu am scos ulterior un duplicat dupa certificatul de casatorie si apoi am vazut ca am o copie dupa cel de nastere al copilului...care ar fi acel moment la care eu va trebui sa prezin si originalul..asta ca sa stiu sa scot din timp un duplicat si dupa acesta?
Discuție Divort
Se poate introduce actiunea de divort daca nu am certificatul de nastere/duplicat al minorului ci doar copie dupa acesta?
Răspuns la discuția Custodie comuna
am autoritate parinteasca unica
Răspuns la discuția Custodie comuna
Am divortat anul trecut in iulie si tot atunci am primit si incredintarea minorilor.Mentionez ca cel cu care locuiesc acum nu este divortat,ci doar despartit in fapt si el are un copil minor care locuieste cu sotia sa in alt oras.
Răspuns la discuția Custodie comuna
Multumesc frumos de raspunsuri.Faptul ca mi-am refacut viata si locuiesc impreuna cu cineva are vreun efect negativ in fata instantei?
Discuție Custodie comuna
Buna ziua.La momentul actual,sunt divortata cu 2 copii minori in custodia mea,unul de 7 ani si unul care inca nu a implinit 2 ani.Daca tatal copiilor ar cere custodia comuna cand ar putea face asta si ce ar presupune acest lucru?Asta ar fi o intrebare.Problema este ca eu mi-am refacut viata si el tot timpul intervine sub diferite pretexte legate de copii in familia mea actuala.Daca face demersul pentru a cere custodie comuna,exista vreo sansa sa nu i se acorde si sa ramana acelasi program de vizite pentru copii?
Multumesc anticipat.
Si in privinta unor eventuale despagubiri..ma pot astepta si la asa ceva din partea ei?
Buna seara!Am si eu mai multe nelamuriri.
In octombrie 2011 in urma unei altercatii in familie,sotia mea cred ca si-a scos un certificat medico-legal.Pe fondul unei caderi psihice accentuate cumulat cu abuz de alcool (mentionez ca pana la data respectiva nu am avut nicio problema de genul acesta) am fost internat intr-un spital de psihiatrie.Sotia paraseste domiciliul cu copilul minor in timpul internarii mele pe data de 31 octombrie 2011,aceasta deplasandu-se la parintii ei la 300 km distanta.Sotia deschide actiune pentru despartirea in fapt si cere pensie de intretinere pentru minor in cuantum de 255 ron.Din luna martie 2012 in care mi-a venit decizia,si anume ca incepand cu data de 15 decembrie 2011 trebuie sa platesc aceasta suma pentru minor,sunt la zi cu toate platile dar venitul meu s-a schimbat intre timp si este in cuantuum de 575 ron,fata de 1400 ron avut la momentul deschiderii actiunii de catre sotie.
As dori si eu sa ma puteti ajuta sa ma lamuresc cu anumite lucruri:
-sotia nu a intentat inca proces de divort pana acum,desi m-a tot amenintat cu lucrul acesta inca din noiembrie anul trecut si as vrea sa stiu daca pot intenta eu divortul si in ce conditii;
-care sunt efectele juridice ale separarii in fapt asupra unui viitor divort,avand in vedere ca in octombrie acum se face 1 an de la data separarii;
-pot cere recalcularea pensiei de intretinere la venitul actual;
-avand in vedere internarea mea intr-un spital de psihiatrie si cu sotia,in posesia unui posibil certificat medico-legal,ma afecteaza in vreun fel la divort,eventual in pastrarea unei legaturi cu copilul minor (program de vizita);
-se pot cere cumva daune sau despagubirii in urma despartirii in fapt - de genul,ea in urma unui eventual certificat medico-legal sau eu in urma abandonului pe timpul spitalizarii(am vazut niste discutii tot undeva pe forum la dvs)
- casa in care am stat este o mostenire dupa decesul tatalui meu in timpul casatoriei,pana la acea data apartinand bunicii,se poate ataca in cazul unui partaj.
Multumesc anticipat.