Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Buna ziua.Am si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta.Am inaintat actele de divort acum aproape o saptamana.A fost fixat un termen in data de 6 decembrie.Problema este ca sotia mea a parasit domiciliul si s-a stabilit la mama ei intr-o alta localitate.In actele de divort,eu am trecut-o cu adresa din buletin si fara forme legale cu adresa mamei ei,acolo unde am solicitat a-i fi trimise toate documentatiile ulteriore.Cei de la Judecatorie insa,la intocmirea citatiilor au operat o eroare.Citatia ei i-a fost trimisa la adresa unde am locuit impreuna iar mie nu mi-a venit nimic,gandindu-ma ca citatia mea i-a parvenit ei pe adresa de acolo.Ce pot face in cazul asta?si daca lucrurile stau altfel faptul ca am primit citatiile la modul asta..are vreo valoare la infatisare,adica faptul ca ea a primit citatia mea si eu pe-a ei?
Multumesc anticipat.
nu are nicio relevanta, atata timp cat aveti cunostinata de proces atat dv cat si sotia. sa aveti grija sa fie achitata taxa de timbru pana la primul termen, si sa va prezentati daca aveti calitatea de reclamant, pentru a nu fi respinsa cererea ca nesustinuta.
Depinde cum va rezulta ca s-a efectuat procedura de citare.
Veti afla la termen.