Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre divort

buna seara.va rog sa ma ajutati.am hotarat sa ma despart de sotia mea am inaintat actele de divort, iar la primul proces nu s-a prezentat desi a fost citata si a primit citatia #-o.mentionez ca divortul nu este de comun acord.ce se intampla daca nu se va prezenta nici la a doua infatisare?cat se va amana?am auzit k se poate amana chiar si luni de zile.am avocat insa nu prea isi da interesul pentru caz.si la ce durata se va programa cea de-a doua infatisare?va multumesc.
avand in vedere vacanta judecatoreasca cel mai sigur urmatorul termen va fi in septembrie.
Neprezentarea sotiei nu atrage amanarea cauzei.
Un dosar de divort poate dura de la cateva luni la 1sau 2 ani.
Daca procedura de citare cu parata va fi indeplinita nu are relevanta daca parata se va prezenta sau nu.Va fi important doar sa probati motivele actiunii si in consecinta casatoria va fi desfacuta si acest lucru se poate intampla in doua termene.
Daca situatia de familie este una urgenta, si doriti sa puteti capat acesteia din cauza violentei, a unui climat de familie tenstionat,in care traiesc si copii, va puteti adresa instantei de judecata cu o cerere de preschimbare a termenului deja fixat, uzand de inscrisuri care sa arata motivele care stau la baza acesteia.
Prezenta paratului nu e una obligatorie ( in procesele de divort , intampinarea , cerere incidentala care cuprinde apararile paratului, raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii introductive de instanta, exceptiile invocate, prezinta un caracter facultativ).

Reclamantul , insa , trebuie sa participe la procesul de divort , personal, reprezentarea operand in cazuri temeinic justificate ( spre exemplu, in cazul in care are resedinta in strainatate).
Divortul va avea o durata mai mare daca sunt copii minori(altminteri, doua termene sunt suficiente pentru e releva faptul ca relatia a fost grav si iremediabil afectata).

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
d-na avocat stoica ioana are dreptate.este o atmosfera extrem de tensionata din cauza asta am hotarat sa ne si separam.desi ea este o persoana extrem de razbunatoare si nu e de acord cu divortul din cauza a ce vor crede cunoscutii.si nu mai am de gand sa o mai lungesc mult.am uitat sa spun ca nu avem copii.am avut prima infatisare pe 28,06,2010.nu s-a prezentat,iar acum astept sa primesc data celei de-a doua infatisari,desi cred ca va dura datorita vacantei judecatoresti.avem domiciliul in romania amandoi.va multumesc si sa dea dumnezeu sa se termine cu bine....a inceput sa fie un cosmar aceasta poveste.inca o data multumesc.