avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate truscacosmin86

Activitate truscacosmin86

Tatal meu a murit intr-un accident rutier acum 4 luni,ca mostenitori am ramas eu mama si sora mea.Intrucat noi 3 ne intelegem nu dormim sa dezbatem taxa de succesiune,are importanta acest lucru.Ce ma sfatuiti sa fac,momentan pentru noi nu asta este prioritatea .Daca am face in primele 6 luni care ar fi avantajele pentru familia mea ?Cum ne sfatuiti sa procedam?
Răspuns la discuția salut
Nu au gasit in statutul de organizaare al firmei acel regulament care interzice aocoolul in firma,in plus firma a chemat la serviciu pe cine a vrut in ziua aia,10 la suta din personal dar toti figurau la munca.S-a intocmit un dosar superficial de cei de la ITM in care nu s-a facut cercetari ca alcoolul s-a consumat la serviciu lasand sa se inteleaga ca dupa dar intervalul de timp de la iesirea de la serviciu si pana la accodent este de 10 min . fiind in opinia mea prea scurt,in prezent nu mai stiu exact cui sa ma adresez ca sa ma fac inteles pt. ca cei de la ITM nu vor sa faca nici un fel de verificari sub acest aspect punandu-ma pe mine sa aduc dovezi si martori.
Discuție salut
In data de 26-09-2012 tatal meu Trusca Ion a iesit de la serviciu si a plecat spre domiciliu ca deobicei cu bicicleta,la ora 15,10 a fost accidenta mortal de un autovehicol pe D.N 6 .In urma necropsiei a rezultat ca a avut alcolemeie de 1 la 1000 in sange.Cei de la I.T.M Dolj nu vor sa inregistreze cazul ca accident de treseu pt. alcool,problemea este ca a consumat alcool la serviciu unde un coleg a adus pt. ca a avut nunta cu fiica sa.Va rog sa-mi spuneti si mie daca este sau nu accident de munca?Mentionez ca mama mea nu are serviciu iar tatal era singurul care aducea bani in casa,va multumesc!
Răspuns la discuția accident rutier
in calitate de biciclist, dupa deces,I.M.L au stabilit in urma probelor biologice de sange ca tatal meu avea o alcolemie de 0,70 mg./l in sange cat de imporatant este acest lucru in dosar?
Răspuns la discuția accident rutier
Daca culpa in cazul producerii accidentului este comuna ce se va intampla mai departe atat pe latura civila cat si penala?
Răspuns la discuția accident rutier
Dosarul este in faza de uramarire penala si se afla la politie in instanta cred ca o sa ajunga in circa 1 an de zile.
Discuție accident rutier
tatal meu,a fost accidentat mortal pe DN6,in timp ce conducea o bicicleta,ziua,ora 15,conditii meteo foarte bune,drumul fiind in lucru nu era marcat,soferul care l-a accidentat mortal avea autovehicol cu volanul pe dreapta ,inmatriculata in Anglia,bicicleta a fost lovita din spate tatal meu fiind gasit pe sensul celalalt de mers in margine partii carosabil,a murit pe loc fiind aruncat in aer cirac 20 m.urme de franare 22m,bucicleta fiind gasita in liziera padurii pe sensul opus de mers.Mentionez ca la circa 100 de metri era un drum comunal pe care tatal meu urma sa faca la dreapta,urmele de franare si impactul se pare ca a avut loc in zona axului drumului dar pe sensul de mers al tatalui meu si al soferului care la accidentat mortal.Nu stiu ce este de facut in instanta dosarul este la inceput accidentul avand loc pe 26-09-1012,nu am bani sa-mi angajez un avocat si vreau sa va cer o parere in acest caz si cui sa ma adrezez.Mentionez ca mama mea este casnica si mai am i sora mai mica de 22 de ani studnta,va rog sa ma ajutati cu un sfat in acest caz.