Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

Tatal meu a murit intr-un accident rutier acum 4 luni,ca mostenitori am ramas eu mama si sora mea.Intrucat noi 3 ne intelegem nu dormim sa dezbatem taxa de succesiune,are importanta acest lucru.Ce ma sfatuiti sa fac,momentan pentru noi nu asta este prioritatea .Daca am face in primele 6 luni care ar fi avantajele pentru familia mea ?Cum ne sfatuiti sa procedam?
( nu dezbateti taxa, ci succesiunea)
In termen de 1 an de la deces ar trebui sa va exprimati optiunea in legatura cu mostenirea, sa dati o declaratie la notar cum ca acceptati sau nu, mostenirea.
Daca dezbateti succesiunea si terminati procedura in timp de 2 ani de la deces , nu platiti impozit pe mostenire de 1 %, asta ar fi singurul avantaj.
gi-jane2, moderator
Sfatul este sa dezbateti succesiunea! Mai devreme sau mai tarziu nu va puteti valorifica drepturile ce decurg din mostenire fara dezbaterea ei. In plus dupa ce s au scurs doi ani de la deces se mai plateste impozit la stat de 1% calculat pe valoarea masei succesorale.