Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - Taxe
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - Taxe

Ce taxe se plătesc în 2018 dacă succesiunea se face în termen de 6 luni de la deces?
6 luni era termenul de opțiune succesorala (in care moștenitorii pot renunta sau accepta succesiunea) pe vechiul Cod civil.
Pe Noul Cod civil este 1 an.
Nu exista nici un beneficiu fiscal daca dezbateti moștenirea in 6 luni.
Singurul avantaj financiar consta in faptul ca nu platiti impozitul de 1% din valoarea masei succesorale, daca dezbaterea are loc în 2 ani de la data decesului.
Pentru taxe, va adresați unui birou notarial.