avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - Taxe
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - Taxe

Ce taxe se plătesc în 2018 dacă succesiunea se face în termen de 6 luni de la deces?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:17, 1 Martie 2018
6 luni era termenul de opțiune succesorala (in care moștenitorii pot renunta sau accepta succesiunea) pe vechiul Cod civil.
Pe Noul Cod civil este 1 an.
Nu exista nici un beneficiu fiscal daca dezbateti moștenirea in 6 luni.
Singurul avantaj financiar consta in faptul ca nu platiti impozitul de 1% din valoarea masei succesorale, daca dezbaterea are loc în 2 ani de la data decesului.
Pentru taxe, va adresați unui birou notarial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea Nita Lacramioara Nita Lacramioara Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Succesiune Theo1987bia Theo1987bia Bună ziua. Tatăl meu a decedat în urma cu 2 luni, și am înțeles ca dacă noi moștenitorii (mama, eu, frate) dezbatem succesiunea înainte de a se ... (vezi toată discuția)
dezbatere succesiune: în cât timp trebuie s-o facem și care sunt costurile? crismy crismy Buna ziua , daca dezbaterea mostenirii se face in 6luni de la deces se platesc mai putine taxe sau nu ?si cine are dreptul sa introduca actele si daca cel care ... (vezi toată discuția)