avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea

Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani de la plata impozitului. Am auzit că în termen de 6 luni de la decesul defunctului succesiunea ar fi gratis? Sau costurile ar fi mai mici?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:23, 27 Aprilie 2020
Ce ati auzit, nu ati auzit bine.
Termenul de optiune succesorala e de 1 an, 6 luni era pe codul vechi, deci in termen de 1 an, acceptati sau nu, succesiunea.
De dezbatut, puteti sa o dezbateti oricand doriti, daca o dezbateti, terminati toate procedurile in termen de maxim 2 ani de la deces, nu platiti impozit pe mostenire, adica 1% din valoarea mostenirii,
De aici termenul mai ieftin.. Dar taxele notariale sunt aceleasi.
Oricum, cu cat mai repede, cu atat mai bine.. poate sunt si ceva incurcaturi in acte si riscati sa dureze.
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Termenul de opțiune succesorala (În care puteți accepta sau renunta la succesiune) este de 1 an.
Conform vechiului Cod civil, acest termen era de 6 luni.
Dacă finalizati procedura succesorala in termen de 2 ani de la deces, veti plati doar taxele notariale, fiind scutiți și de la plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale.
Deci ceea ce ati auzit e un fel de telefon fără fir.
Si nu. Dezbaterea unei succesiuni nu este gratuită, din motive cât se poate de evidente. Nu va trebuie mult sa realizați că nu poate fi decât un zvon.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen dezbatere succesiune fara taxe suplimentare elena1gheorghe elena1gheorghe Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca neinceperea dezbaterii succesiunii dupa moartea tatalui in maxim 6 luni are drept consecinta plata unor taxe ... (vezi toată discuția)
Succesiune - taxe Anne Maria Anne Maria Ce taxe se plătesc în 2018 dacă succesiunea se face în termen de 6 luni de la deces? (vezi toată discuția)
Succesiune vasile 65 vasile 65 doresc sa stiu care este termenul maxim sa faci succesiunea (vezi toată discuția)