Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea

Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani de la plata impozitului. Am auzit că în termen de 6 luni de la decesul defunctului succesiunea ar fi gratis? Sau costurile ar fi mai mici?
Ce ati auzit, nu ati auzit bine.
Termenul de optiune succesorala e de 1 an, 6 luni era pe codul vechi, deci in termen de 1 an, acceptati sau nu, succesiunea.
De dezbatut, puteti sa o dezbateti oricand doriti, daca o dezbateti, terminati toate procedurile in termen de maxim 2 ani de la deces, nu platiti impozit pe mostenire, adica 1% din valoarea mostenirii,
De aici termenul mai ieftin.. Dar taxele notariale sunt aceleasi.
Oricum, cu cat mai repede, cu atat mai bine.. poate sunt si ceva incurcaturi in acte si riscati sa dureze.
gi-jane2, moderator
Termenul de opțiune succesorala (În care puteți accepta sau renunta la succesiune) este de 1 an.
Conform vechiului Cod civil, acest termen era de 6 luni.
Dacă finalizati procedura succesorala in termen de 2 ani de la deces, veti plati doar taxele notariale, fiind scutiți și de la plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale.
Deci ceea ce ati auzit e un fel de telefon fără fir.
Si nu. Dezbaterea unei succesiuni nu este gratuită, din motive cât se poate de evidente. Nu va trebuie mult sa realizați că nu poate fi decât un zvon.