Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune: în cât timp trebuie s-o facem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune: în cât timp trebuie s-o facem și care sunt costurile?

Buna ziua , daca dezbaterea mostenirii se face in 6luni de la deces se platesc mai putine taxe sau nu ?si cine are dreptul sa introduca actele si daca cel care introduce actiunea trebuie sa plateasca mai mult decat ceilalti mostenitori?Multumesc .
Manuela Rășină, administrator
6 luni era termenul de optiune succesorala in Vechiul Cod civil. Adica in 6 luni de la deces, mostenitorii trebuiau sa opteze in sensul acceptarii sau renuntarii la mostenire.
In prezent, termenul de optiune succesorala este de 1 an.
Singurul beneficiu fiscal consta in faptul ca daca succesiunea se dezbate in termen de 2 ani de la deces, nu veti mai plati catre stat impozitul de 1 %din valoarea bunurilor.
Taxele notariale sunt suportate de toti mostenitorii acceptanti, proportional cu cota ce revine fiecaruia.
Va multumesc .Oricare dintre mostenitori poate inainta dezbaterea succesiunii ?
Da. Dar trebuie prezenta tuturor la dezbaterea succesiunii.