Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiunea de partaj succesoral este prescriptibila?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiunea de partaj succesoral este prescriptibila?

Sunt doi mostenitori in aceasta speta. Interesul unuia din ei este ca sa isi ceara dreptul la mostenire, nu imediat, ci dupa cativa ani. Poate introduce acesta actiunea de partaj succesoral, in instanta, chiar si la cativa ani dupa moartea celui dupa care mosteneste? Deci este sau nu prescriptibila actiunea de partaj succesoral? Si daca da, care ar fi termenul?
Nu este perscriptibila. Totusi trebuie sa accepte in termen de 6 luni mostenirea.
Exista 2 situatii distincte: cea a acceptarii mostenirii si cea a iesirii din indiviziune- partajul succesoral.
1.In ce priveste acceptarea mostenirii, legea prevede un termen de prescriptie de 6 luni care curge de la data decesului pana cand mostenitorii indreptatiti isi pot manifesta optiunea de a accepta succesiunea. Daca acest termen s-a implinit si mostenitorii nu au acceptat succesiunea vor fi considerati straini de mostenire si nu vor avea nici un drept cu privire la bunurile din masa succesorala. Deci mostenitorul trebuie sa accepte succesiunea in termen de 6 luni de la data decesului.
2. In ce priveste partajul succesoral, aceasta actiune are un caracter imprescriptibil deoarece ,, nimeni nu poate fi tinut in indiviziune``. Pentru promovarea unei actiuni de partaj succesoral este necesar insa ca mostenitorul sa fi acceptat succesiunea in termenul legal de 6 luni. Scopul acestei actiuni este tocmai de a stabili proprietatea exclusiva a fiecarui mostenitor. La aceasta actiune se recurge numai cand mostenitorii nu se inteleg de buna-voie asupra impartirii bunurilor din masa succesorala.
alinaborza a scris:

Exista 2 situatii distincte: cea a acceptarii mostenirii si cea a iesirii din indiviziune- partajul succesoral.
1.In ce priveste acceptarea mostenirii, legea prevede un termen de prescriptie de 6 luni care curge de la data decesului pana cand mostenitorii indreptatiti isi pot manifesta optiunea de a accepta succesiunea. Daca acest termen s-a implinit si mostenitorii nu au acceptat succesiunea vor fi considerati straini de mostenire si nu vor avea nici un drept cu privire la bunurile din masa succesorala. Deci mostenitorul trebuie sa accepte succesiunea in termen de 6 luni de la data decesului.
2. In ce priveste partajul succesoral, aceasta actiune are un caracter imprescriptibil deoarece ,, nimeni nu poate fi tinut in indiviziune``. Pentru promovarea unei actiuni de partaj succesoral este necesar insa ca mostenitorul sa fi acceptat succesiunea in termenul legal de 6 luni. Scopul acestei actiuni este tocmai de a stabili proprietatea exclusiva a fiecarui mostenitor. La aceasta actiune se recurge numai cand mostenitorii nu se inteleg de buna-voie asupra impartirii bunurilor din masa succesorala.

Si acceptarea succesiunii cum se materializeaza? Printr-un act incheiat in fata notarului, banuiesc... Si nu este necesara prezenta in fata sa a tuturor mostenitorilor, ci numai a celui care face acceptarea. Am dreptate? Si in actul de acceptare a succesiunii nu se va trece cota-parte, ci numai calitatea de mostenitor si atat?
Depuneti declaratia de acceptare la notar, in cele 6 luni, independent de ceilalti, la orice birou notarial, iar dezbaterea succesiunii o solicitati cind doriti dvs.,doar ca dupa 2 ani trebuie sa platiti taxe pe transferul de proprietate.
Si declaratia ar putea sa o dea un imputernicit al meu (fiindca eu nu sunt in tara)? O poate da la orice Notariat, nu numai la cel din circumscriptia ultimului domiciliu al defunctului? Iar taxa pe transfer de proprietate, ce semnifica si cum se stabileste?
Laurentiu_Andronic, utilizator