Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiunea de partaj succesoral este prescriptibila?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiunea de partaj succesoral este prescriptibila?

Sunt doi mostenitori in aceasta speta. Interesul unuia din ei este ca sa isi ceara dreptul la mostenire, nu imediat, ci dupa cativa ani. Poate introduce acesta actiunea de partaj succesoral, in instanta, chiar si la cativa ani dupa moartea celui dupa care mosteneste? Deci este sau nu prescriptibila actiunea de partaj succesoral? Si daca da, care ar fi termenul?
declaratia de acceptare a succesiunii trebuie sa o dati personal in fata notarului.
Laurentiu_Andronic a scris:

Si declaratia ar putea sa o dea un imputernicit al meu (fiindca eu nu sunt in tara)? O poate da la orice Notariat, nu numai la cel din circumscriptia ultimului domiciliu al defunctului? Iar taxa pe transfer de proprietate, ce semnifica si cum se stabileste?

Trebuie sa dati declaratia dvs (recomandat sub beneficiu de inventar) in fata notarului. O puteti da si la Ambasada ori consulatul Romaniei din tara unde sunteti.
Taxa se aplica daca faceti dezbaterea dupa 2 ani si este de 1% din mostenire care se duce la stat.