avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Exista vreun termen de introducere a dezbaterii mostenirii.
E valabila in acest caz uzucapiunea pentru sotul supravietuitor fata de ceilalti mostenitori?
Cel mai recent răspuns: gabrielamichell , utilizator 15:46, 18 August 2010
Optiunea succesorala este prescriptibila in 6 luni. Iesirea din indiviziune este imprescriptibila.
Uzucapiunea nu opereaza in favoarea unor mostenitori in detrimentul altora.
Termenul de 6 luni prevazut de art. 700 din codul civil reprezinta termenul in care persoanele cu vocatie la succesiune pot sa accepte, expres sau tacit, sau sa nu accepte succesiunea, termen socotit de la deschiderea succesiunii.
Actiunea privind sistarea starii de indiviziune (partajul succesoral) se poate introduce oricand, cu exceptia cazului in care exista o conventie contrara conform prev art. 728 cod civil.
vaduva mihai a scris:

Termenul de 6 luni prevazut de art. 700 din codul civil reprezinta termenul in care persoanele cu vocatie la succesiune pot sa accepte, expres sau tacit, sau sa nu accepte succesiunea, termen socotit de la deschiderea succesiunii.
Actiunea privind sistarea starii de indiviziune (partajul succesoral) se poate introduce oricand, cu exceptia cazului in care exista o conventie contrara conform prev art. 728 cod civil.

legea stipuleaza sase luni termenul de dezbatere a succesiunii. eu m-am dupa 23 de ani sa dezbat succesisunea la notariat si nu a fost nicio problerma.
la cea de-a doua intrebare adresata de dvs raspunsul este nu.
gabrielamichell a scris:

vaduva mihai a scris:

Termenul de 6 luni prevazut de art. 700 din codul civil reprezinta termenul in care persoanele cu vocatie la succesiune pot sa accepte, expres sau tacit, sau sa nu accepte succesiunea, termen socotit de la deschiderea succesiunii.
Actiunea privind sistarea starii de indiviziune (partajul succesoral) se poate introduce oricand, cu exceptia cazului in care exista o conventie contrara conform prev art. 728 cod civil.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie de acceptare a mostenirii,succesiune? cicinic cicinic Am urmatoarea situatie:Tatal meu a murit in luna august 2010.Suntem 4 frati si cu mama care este persoana fara discernamant.As dori sa stiu daca este necesara ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii sub beneficiu de inventar anamaria01 anamaria01 Un major poate cere dezbaterea succesiunii sub beneficiu de inventar si in ce conditii? Exista un termen anume in care se poate dezbate o astfel de succesiune? ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune pappy90 pappy90 Doresc sa cunosc daca exista posibilitatea ca dupa moartea parintilor sora care ramane in casa parinteasca (pentru ca nu are alta proprietate ) poate sa o ... (vezi toată discuția)