Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Exista vreun termen de introducere a dezbaterii mostenirii.
E valabila in acest caz uzucapiunea pentru sotul supravietuitor fata de ceilalti mostenitori?
Optiunea succesorala este prescriptibila in 6 luni. Iesirea din indiviziune este imprescriptibila.
Uzucapiunea nu opereaza in favoarea unor mostenitori in detrimentul altora.
Termenul de 6 luni prevazut de art. 700 din codul civil reprezinta termenul in care persoanele cu vocatie la succesiune pot sa accepte, expres sau tacit, sau sa nu accepte succesiunea, termen socotit de la deschiderea succesiunii.
Actiunea privind sistarea starii de indiviziune (partajul succesoral) se poate introduce oricand, cu exceptia cazului in care exista o conventie contrara conform prev art. 728 cod civil.
vaduva mihai a scris:

Termenul de 6 luni prevazut de art. 700 din codul civil reprezinta termenul in care persoanele cu vocatie la succesiune pot sa accepte, expres sau tacit, sau sa nu accepte succesiunea, termen socotit de la deschiderea succesiunii.
Actiunea privind sistarea starii de indiviziune (partajul succesoral) se poate introduce oricand, cu exceptia cazului in care exista o conventie contrara conform prev art. 728 cod civil.

legea stipuleaza sase luni termenul de dezbatere a succesiunii. eu m-am dupa 23 de ani sa dezbat succesisunea la notariat si nu a fost nicio problerma.
la cea de-a doua intrebare adresata de dvs raspunsul este nu.
gabrielamichell a scris:

vaduva mihai a scris:

Termenul de 6 luni prevazut de art. 700 din codul civil reprezinta termenul in care persoanele cu vocatie la succesiune pot sa accepte, expres sau tacit, sau sa nu accepte succesiunea, termen socotit de la deschiderea succesiunii.
Actiunea privind sistarea starii de indiviziune (partajul succesoral) se poate introduce oricand, cu exceptia cazului in care exista o conventie contrara conform prev art. 728 cod civil.