Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost la notar pentru o succesiune in urma unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost la notar pentru o succesiune in urma unui deces in care ...

Am fost la notar pentru o succesiune in urma unui deces in care ambii parinti erau coproprietari ai unui apartament si unul dintre ei a decedat mi sa spus ca trebuie sa mai astept 6 ,7 luni . Intrebarea mea este de ce nu se poate face imediat decesul avand loc in luna IANUARIE A.C
Termenul de opțiune succesorala este de 1 an de la deces.
In acest interval, moștenitorii ar trebui să opteze prin declarație notariala, în sensul acceptării exprese sau renunțări Ia succesiune.
Dacă un moștenitor nu si-a exercitat dreptul de opțiune succesorala in termen de 1 an, este prezumat a fi renuntator.
Unii notari, din precauție și din cauza ideii ca ar putea exista un alt moștenitor undeva, evita sa dezbată succesiunea in mai putin de 1 an, tocmai pentru a fi siguri că nu mai apar alți moștenitori acceptanti.
Personal, nu agreez aceasta practica si temere. Mai încercați la alt birou.
Va multumesc pentru raspuns ,sa inteleg ca alti notari pot face imediat succesiunea !