Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschidere succesiune

La cat timp dupa deces se poate deschide succesiunea? Multumesc.
Puteti demara dezbaterea succesorala oricand dupa deces, insa acceptarea expresa a succesiunii sa aiba loc in termenul de optiune succesorala, adica 1 an de la data decesului.Aceasta acceptare o puteti face in fata notarului .Daca , prin ipoteza, nu veti face aceasta acceptare, exista si modalitatera acceptarii tacite, facand anumite acte pe care le pot face succesibilii si care presupun intentia acceptarii succesiunii.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Puteti dezbate succesiunea oricand, puteti sa o faceti si peste 10 ani.
Atentie doar la termenul de optiune succesorala.
Daca defunctul a murit inainte de 1 octombrie termenul de optiune este de 6 luni iar daca a murit dupa 1 octombrie termenul este de 1 an.
incercati sa inregistrati macar succesiunea la un birou notarial in termen de 2 ani de la data decesului.