avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate mariana_mariana

Activitate mariana_mariana

Buna ziua,

Sunt cetatean roman - sotul este sirian. Avem un copilas care a luat cetateania romana de la consulatul Romaniei in Iordania. Traducerea in romana a certificatului de astere sotului a fost facuta cu transcriptii fonetice franceze ("ou" , "ch") in loc de engleze ("w", "sh"). Insa in pasaport numele sotului meu e cu "w", "sh". Nu mi s-au aratat traducerile pentru a sesiza greseala. Si asa au transcris si certif de casatorie si certif de nastere a copilului. Este vreo problema? Insemna ca e o alta persoana in acte? Sotul meu nu poate schimba numele din pasaportul lui... Nu stiu daca ma intelegeti. Vreau sa calatoresc cu copilul meu si o sa am acordul sotului, dar combinatia gresita a numelui de familie nu face sa fie alta persoana tatal copilului desi restul informatiei este corecta. Va rog mult explicati-mi. O zi frumoasa!
Buna ziua. Sunt cetatean roman cu resedinta in Republica Moldova(am certificat de nastere roman, pasaport simplu electronic roman, nu am buletin de identitate, am primit certificatul de cetatean roman pe 15 aprilie 2010) si m-am casatorit cu un cetatean sirian care in prezent e in Liban. Noi am facut dosarul de casatorie civila si l-am inaintat la curtea de justie din Siria, apoi a inceput conflictul armat in tara respectiva si eu am fost nevoita sa vin in Moldova iar sotul meu a ramas in Liban. Inainte de a pleca am intocmit procura pe tatal sotului ca sa ma reprezinte si sa incheie casatoria in numele meu. Intr-un final am intrat in posesia unui certificate de casatorie civila libanez. Acum vreau sa inscriu certificatul de casatorie eliberat de autoritatile libaneze in registrul de casatorii civile din Republica Moldova ca mai apoi sa-l pot invita pe sotul meu sa-mi cunoasca parintii. Si deoarece sunt si cetatean roman am citit in legea despre casatoriile civila ca trebuie sa anunt casatoria sis a transcriu certificatul in decurs de 6 luni de la intrarea in tara. Unde ar trebui sa merg sa-mi transcriu certificatul? Va ocupati dvs de asa cazuri si ce tarife aveti? Sincer sunt bulversata si am citit si auzit atatea versiuni ca nici nu stiu de unde pot incepe. Multumesc anticipat.