avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate moto_iuli

Activitate moto_iuli

Răspuns la discuția Factura cotizatii
Pentru afirmatia dumneavoastra cu privire la incasarea cotizatiei pe baza de chitanta, imi puteti spune va rog ce act normativ legifereaza acest lucru. Va multumesc.
Răspuns la discuția calcul impozit profit trim.III
Am o intrebare scurta.
Impozit pe profit declarat si platit trim. I = 427 lei;
Impozit pe profit cumulat trim. II = 369 lei, inregistrat in contabilitate 691 = 441 - 58, declarat = 0;
Impozit cumulat trim. III = 472 lei, inregistrat in contabilitate 691 = 441 103 lei (diferenta intre 472 si 369). In balanta contul 691 = 472, iar Soldul lui 441 este sold creditor 45 lei ( adica diferenta dintre 472 lei impozitul pe profit cumulat de la inceputul anului si pana acum si 427 lei achitati deja din primul trimestru)
Intrebarea mea este urmatoarea. Ce se declara pentru trim. III, 103 lei rezultati din calcul si pe care tb sa-i platesc, ramanad practic cei 58 de lei care i-am scazut in trim. II platiti in plus ( in fisa de la finante inregistrandu-se 427 lei + 103 lei = 530, valoare ce difera de contul 691 din balanta unde se inregistreaza doar 472 lei), sau se declara doar diferenta de 45 de lei pe care tb sa o si achit, astfel inregistrandu-se in fisa de la finante exact impozitul datorat de mine pe cumulat (472 lei) suma ce se regaseste si in contul 691 din balanta?