avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Activitate popaliviu67

Activitate popaliviu67

se specifica clar cit este datoria fata de banca, care se imparte in cota de 1pe 2, pentru fiecare. am trimis banci copii dupa hotarirea de divort si dupa hotaritea de partaj care este definitiva si irevocabila, in care se specifica clar cit ii revine fiecaruia in parte de platit din credit. Vorbind ipotetic sa spunem ca eu am contactat in timpul casatoriei un imprumut in valoare de 5000euro de la o banca pe numele meu, acum in hotarirea de partaj se specifica ca fiecare parte va plati o cota in valoare de 2500 euro fiecare. vreau sa stiu daca banca va tine cont de aceasta hotarire cu atit mai mult cu cit eu mi-am platit partea mea din datoria comuna?
Va multumesc, pentru sulta am demarat actiunea de executare silita. În acest moment se mai poate face vreun act aditional la executarea silita care sa cuprinda si partea ei din datoriile comune?
Păi în acest caz ce pot să fac,asta înseamnă ca hotărirea tribunalului nu are nici o valoare, atunci pentru ce mai cautam dreptatea in justitie, daca nu se tine cont de o hotarire de partaj ramas de finitiva si irevocabila, cind in codul civil , se explica clar, ca datoriile comune se impart la 2, chiar daca acel credit este luat de unul din sot, pe prezumtiunea ca de acel credit s-au folosit ambii soti?Atunci unde mai este dreptatea? Daca fosta sotie nu vrea sa-si achite partea ei din datorie, eu ce sa fac ? Sa platesc toate datoriile si ea sa ramina cu casa bine merci si fara datorii? Asta inseamna ca sunt la cheremul ei, daca vrea plateste , daca nu, si atunci alte procese si bani cheltuiti, pentru a-mi recupera bani?Am înteles ca vrea sa puna gasa gaj sa la banca pentru a putea sa-mi plateasca sulta, si atunci cum mai pot eu sa-mi recuprez bani datorati bancilor? Din salariul ei?
În urma partajului, datoriile comune au fost împarțite în cote de 50%-50%. am trimis bancii de la care am imprumutat bani pe numele meu, acte de pe hotarirea de divort si dupa hotarirea de partaj definitiva si irevocabila, si banca refuza sa puna in aplicarea hotaritea de partaj, motivind ca eu am luat creditul pe numele meu si ca nu exista nici o baza legala sa o constringa pe fosta sotie sa-si plateasca cota ei , cum e stipulata in hotarirea de partaj, am si eu o mare rugaminte ce pot face in acest caz? am nevoie urgenta de raspuns, va multumesc.
#-
mulltumesc, banii i-au fost trimisi prin mandat postal lunar. am toate chitantele si copii de pe mandate,unde se face chiar mentiunea de postas ca refuza sa ridice pensia si refuza sa mentioneze cauza. banii au fost depusi intr-un cont in banca, am incercat chiar sa-i fac fetei un card prin care putea sa-si ridice pensia alimentara,dar au refuzat total sa se prezinte la banca cu fata,motivind ca vine cu avocatul la banca ,ca sa vada care e problema, ca as face cine stie eu ce nereguli.
Am o mare rugamintela dvs., Sunt divortat de aproape 2 ani,urmind sa platesc copilului o pensie de intretinere in cuantum de 300 ron, iar din luna decembrie 2012, din cauza pierderii locului de munca de o pensie in cuantum de160ron. Pina in luna august 2012, fata a ridicat pensia.dupa aceasta data nu a mai vrut sa ridice pensia, motivind ca fetei nu-i trebuie, ca fata a spus ca nu vrea nici un ban de la mine,mai bine maninca piine cu ceapa si sare. Acum o saptamina luind legatura prin avocatul mamei in legatura cu pensia, aceasta facind mentiunea ca fata nu vrea banii pe motiv ca ar fi obligata sa vorbeasca cu mine daca i-ar primi. Fac precizarea ca fata are 15 ani si sta la mama ei,si fata refuza sa vorbeasca cu mine. Eu vreau sa-i platesc fetei pensia,dar ma lovesc de refuzul lor.Le-am transmis prin avocat ca daca nu vor,sa-mi dea scris de la notar ca renunta la pensie, dar nici un semn din partea lor. Nu stiu ce sa fac, daca nu-i trimit pot sa-mi faca plingere la politie, daca le cer sa renunte, zic ca nu vreau eu sa-i dau fetei pensia(ma gindesc).#-o